Lean Canvas: Podnikatelský plán na jedné stránce

Lean Canvas: Podnikatelský plán na jedné stráncePlánování je nezbytnou součástí podnikání. Krátkodobé, střednědobé, ale i dlouhodobé plány jsou základem pozdějšího úspěchu. Klasický podnikatelský plán o desítkách A4 ustupuje modernějším metodám. Jednou z nich je i Lean Canvas – jednostránková varianta podnikatelského plánu zahrnujícího jen ty nejpodstatnější informace. To vše samozřejmě stručně a přehledně. Žádné tonutí v hromadách papírů! Žádné zmatky a zbytečnosti! Díky Lead Canvas získáte podnikatelský plán jasně, stručně a přehledně. Co víc si může začínající podnikatel přát?

Jak to vlastně funguje?

Lean Canvas jako praktický nástroj ve skutečnosti představuje statické zachycení vaší představy o svém podnikatelském nápadu. Díky jeho vypracování odhalíte největší rizika, která s sebou váš obor či podnikatelský plán nese. Tato rizika ale nepředstavují nic negativního. Ba právě naopak! Zjištěná rizika slouží v tomto případě jako vstupy pro experimenty, tedy testování plánu přímo v realitě. Ale Lean Canvas neslouží pouze vám – jako začínajícímu podnikateli. S jeho pomocí dokážete svůj podnikatelský nápad představit prakticky komukoli během několika mála minut. Ať už potřebujete získat zpětnou vazbu od kapacity ve svém oboru či známého odborníka, využijte čas, který vám byl vyměřen na maximum, a představte mu silné stránky vašeho projektu během chvilky!

Výhody podnikatelského plánu Lean Canvas?

  • Důležité informace na jednom místě
  • Veškeré hrozby přehledně
  • Jasnost, stručnost, přehlednost
  • Snadné představení podnikatelského plánu okolí
  • Jednoduché vyplnění
  • Rozpoznání hrozeb, potřeb a problémů do hloubky
  • Snadné předělání dle potřeb společnosti
  • Šetří váš čas

Jak s Lean Canvas pracovat?

Na internetu naleznete nepřeberné množství návodů, rad a triků, jak s Lean Canvas efektivně pracovat. Pokud chcete tento nástroj pochopit a poznat do hloubky, vyplatí se absolvovat praktické školení. Na něm nebo na internetu se také dostanete k šabloně, která zahrnuje celkem 9 nejdůležitějších oblastí a otázek, nad kterými by se měl každý začínající podnikatel důkladně zamyslet. Co je ovšem v tomto případě nejdůležitější? Stručnost! Při odpovídání na jednotlivé oblasti a otázky mějte na paměti, že odpovědi na všechny tyto otázky se vám musí vejít na jednu stranu. Získáte tak přehledný a stručný plán s nejdůležitějšími informacemi pěkně na očích.

Proč něco dělat složitě, když to jde i jednoduše?

Lean Canvas pochopitelně není první a jediný podnikatelský plán, který se vám „vejde“ na pouhopouhou jednu stránku. S myšlenkou „plátnových“ business plánů přišel Alex Osterwalder, který jako první světu představil Business Model Canvas, z něhož ale výše zmiňovaný Lean Canvas vychází. Světu jej představil Ash Maurya, který se stal díky své jednoduché avšak praktické a efektivní myšlence prakticky přes noc podnikatelským guru, jehož nápad využívají podnikatelé po celém světě. Ještě mezi ně nepatříte? Pak to urychleně napravte!

Více informací o tomto praktickém nástroji včetně možností vytvoření, naleznete zde.

Podobné články...