Je účetnictví pro s.r.o. složité? Prozradíme vám to!

Je účetnictví pro s.r.o. složité? Prozradíme vám to!Účetnictví je nejdůležitější součástí každého podnikání, tedy i společnosti s ručením omezeným. Když budete mít dobré účetnictví, respektive kvalitního účetního, bude váš podnik prosperovat a budete mít naprostý přehled o všech financích. K tomu však nepotřebujete nutně účetního. Účetnictví si můžete vést i vy sami! Pokud nespolupracujete a neobchodujete se zahraničními státy mimo Evropskou unii, jedná se o poměrně jednoduchou záležitost.

Co potřebujete pro kvalitní účetnictví?

Abyste si vedli skutečně kvalitní účetnictví, potřebujete v prvé řadě vědomosti. Nemusíte však hned kvůli tomu začít studovat vysokou školu! Stačí rekvalifikační kurz či domácí samostudium s kvalitními podklady, kterými však rozhodně nejsou ty na internetu. I když i na internetu naleznete spoustu dobrých informací, ne všechny můžou být aktuální a pravdivé či přesné. Proto se raději vydejte cestou tištěných učebnic a skript, ve kterých naleznete skutečně podstatné informace. Dále je nutná jistá dávka matematického nadání, schopnosti plánování a v neposlední řadě i formulář k účetnictví, který tentokrát můžete stáhnout z internetu. Jeden takový naleznete například zde.

Jak vést kvalitní účetnictví?

Nyní přejdeme již k samotnému účetnictví. To je nejlepší vést v průběhu celého měsíce. Pokaždé, když provedete nějakou peněžní transakci, pohyb se zásobami nebo s materiálem či novou objednávku, zaznamenejte si to a uchovejte si fakturu, účtenku nebo jiný doklad. Následně všechno zapište do formuláře nebo na nějaký jiný dokument. Takto postupujte pokaždé a například na konci každého týdne či nějakého vámi stanoveného období proveďte kontrolu. Když narazíte na chybu, budete mít ještě v čerstvé paměti, jaké všechny finanční a jiné operace se během posledního týdne udály a rychleji a lépe tak pochybení najdete. Pokud byste takto učinili až například na konci roku, nikdy byste na chybu nemuseli přijít, jelikož už byste si nepamatovali, co se událo například před několika měsíci.

Proč je dobré vést účetnictví postupně?

Navíc, budete-li si vést účetnictví postupně, uvidíte minimálně každý měsíc, kolik váš podnik získal, kolik jste prodělali, zda jste v plusu nebo v mínusu, kde máte nedostatky a kde rezervy. Taktéž můžete každý měsíc tyto informace sdílet s vašimi zaměstnanci, kteří tak uvidí plody své práce. To je vlastně i jeden z důvodů, proč se účetnictví vůbec vede. Druhým důvodem je odvod daní, který musíte učinit každý rok a posledním důvodem je přehled o celé společnosti s ručením omezeným. Tento poslední důvod je spíše jen pro vás, abyste měli o všem jasný přehled. Všechny informace z účetnictví následně můžete převést na grafy a tabulky a mít tak ještě detailnější představu o tom, kam váš podnik spěje.

Je lepší účetnictví s účetním?

Rozhodně je nejpohodlnější variantou, když vaše účetnictví provádí kvalitní a zkušený účetní. Ovšem na druhou stranu účetní tolik nevidí do vašeho podnikání, i on může udělat chybu a navíc vás stojí další peníze. Takže jestli je lepší mít účetního, nebo se s čísly poprat sám? Odpověď na tuto otázku je skutečně jen na vás! Pokud se však necítíte na to, abyste ke všem svým povinnostem ještě přibrali účetnictví, můžete jej s klidem nechat na profesionálovi.

Jak poznat kvalitního účetního?

A jak nenaletět a najmout si skutečně jen toho nejkvalitnějšího účetního? Za prvé by pro účetního mělo být účetnictví koníčkem. Mělo by ho to bavit a měl by mít svou práci rád. Za druhé se na něj můžete optat buď známých, jiných firem nebo na internetu. A jako poslední je zkouška v praxi. Pokud účetní bude chybovat či nedělat svoji práci tak, jak by měl, obraťte se na někoho jiného. Mějte však na paměti, že všichni jsme jen lidi, všichni můžeme chybovat a nikdo není dokonalý! Proto jednejte přiměřeně!

Podobné články...