Nebaví vás pracovat doma? Zkuste coworking centrum!

Nebaví vás pracovat doma? Zkuste coworking centrum!Dali jste se na dráhu nezávislosti. Založili si živnost nebo dokonce firmu a začali podnikat na internetu. Je úplně jedno, zda vedete e-shop, obchodujete na Amazonu nebo s virtuální měnou Bitcoin. Třeba zastáváte funkci marketingového specialisty, pracujete jako copywriter nebo správce sociálních sítí. V těchto a mnoha dalších případech prakticky nepotřebujete svou vlastní kancelář a většinu pracovní doby trávíte v „Home office“.

Těžká rána kreativce

Vstanete ještě před rozedněním, rozlepíte jedno a druhé oko, ještě poslepu nahmatáte na kávovaru tlačítko, které vám během chvilky vykouzlí obří kávu, bez které byste asi ani nedokázali fungovat, zasednete k onomu pekelnému stroji a otevřete e-mailovou schránku. Než se prokousáte množstvím příchozí pošty, je čas oběda, na který se vypravíte do nedalekého bistra, kde vás už všichni stejně moc dobře znají. Dáte si svoje oblíbené čínské nudle, vyřídíte objednávky nebo další nezbytnosti, „na stojáka“ kopnete další kávu a jdete se opět zavřít do svého „kutlochu“, odkud zpět do ložnice odcházíte v pokročilou noční hodinu. Než se nadějete, je opět ráno a vy míříte ke kávovaru… Poznáváte se? Změňte to! Od syndromu vyhoření jste pouze malý kousek!

Vyměňte home office za coworking centrum!

Samá cizí slova, viďte? Co ale vlastně takové coworking centrum znamená? Obvykle jde o větší prostor, který společně sdílí kreativci, OSVČ a lidé se svobodným povoláním, kteří nepotřebují vlastní kancelář a pracovat z domů jim tak úplně nevyhovuje. V takovém coworkingovém centru sice pracuje každý sám za sebe, zároveň tu ale vznikají nové pracovní vztahy, je možné tu navazovat kontakty. Vůbec první coworking centrum ve světě bylo otevřeno v roce 2005 v Americe. Zhruba o 4 roky později pak vzniklo první české coworkingovém centrum.

Charakteristika coworking centra v kostce:

  • Základní pilíře: komunita, spolupráce, otevřenost, dostupnost
  • Snaha o vytvoření dokonalého pracovního prostředí
  • Otevřený prostor pro kreativce, OSVČ, osoby se svobodným povoláním
  • Sdílené služby (telefon, internet, kopírka, jednací místnost nebo kavárna)
  • Utužování vztahů, navazování nových vazeb, získávání kontaktů
  • Návštěva možná na základě členství a po uhrazení poplatku

Jak taková práce v coworking centru funguje?

Pokud ke své práci nepotřebujete naprostý klid a soukromí, bude vám coworking centrum pravděpodobně zcela vyhovovat. Centrum totiž funguje na principu členství, kdy může každý člen za poměrně nízký poplatek využívat sdílené služby, mezi které patří například telefon, internet, kopírka, jednací místnost nebo kavárna. Ovšem tím největším přínosem takovéhoto centra jsou nikoli sdílené náklady na energie či další nezbytnosti, ale utužování a budování přátelských vazeb a sociálních vztahů, což se promítá zejména do roviny psychologické.

Kreativec = asociál?

Možná sami nějakého kreativce nebo osobu se svobodným povoláním znáte a možná si o ní také myslíte, že je jednoduše řečeno „divný“. Ve skutečnosti může taková dlouhodobá a stereotypní práce v home office nabourat socializaci daného jedince i jeho společenské vazby. Proto řada osob kombinuje home office s pobytem v kavárnách nebo v coworkingových centrech. Také zaměstnavatelé, kteří svým zaměstnancům umožňují vykonávat pracovní povinnosti z home office zdůrazňují důležitost coworkingových center, které podporují vytváření nových sociálních vazeb nebo utužování vazeb stávajících.

Máte s coworking centrem osobní zkušenost? Podělte se o ni v komentářích pod tímto článkem!

Podobné články...