Na co se mohou “těšit” podnikatelé v roce 2015?

Na co se mohou "těšit" podnikatelé v roce 2015?Nový rok 2015 se již kvapem blíží, a tak by bylo už teď dobré vědět, co se v něm vlastně na vás chystá. Zejména pro podnikatele budou nejdůležitější změny v oblasti daňových zákonů, které někomu přilepší, jiným naopak přitíží. Abyste se v tom dobře zorientovali, přečtěte si náš článek, ve kterém vám vše detailně popíšeme a vysvětlíme. Nový rok 2015 potom budete moct přivítat naprosto bez obav a s otevřenou náručí.

Nejvíce si vydechnou živnostníci

Ze všech změn si asi nejvíce oddechnou živnostníci, tedy osoby samostatně výdělečně činné, které se nebudou muset učit skoro nic nového. Téměř všechny paušály totiž zůstanou nezměněny z letošní podoby, takže se v systému neztratíte. Jedinou malou novinkou, bude zastropování u paušálu ve výši 60 a 80 %. Ovšem zde se nemusíte ničeho bát, protože to bude naprosto stejným způsobem, jako je tomu u těch ve výši 30 a 40 %. Stačí si pouze přečíst tuto novelu a už zase budete vědět.

Jak to tedy bude s těmi paušály?

Jste-li živnostník s tržbami do maximálně dvou milionů korun za rok, budete moct naprosto bez problémů uplatit výdajový paušál. Ovšem jste-li živnostník s vyšší tržbou, bohužel tohoto paušálu nebudete moct využít. Samotná absolutní výše odpočtu je také omezena, a to konkrétně částkou milion korun a šest set tisíc pro 80% paušál a milion a dvě stě tisíc korun pro 60% paušál.

Děti už opět nejsou problém

Zároveň taky budete moct zase obnovit slevu na dítě či na vyživovanou manželku, což bylo v posledních měsících prakticky nemožné. Každému živnostníkovi se tak určitě uleví a zejména peněženky poděkují. Taky ti, co plánují mít děti, nemusí moc přemýšlet, protože teď se pro vás situace rapidně zlepší.

Rodiče si dvojnásobně polepší

Také ti rodiče, kteří umisťují svoje ratolesti do mateřinek, si mohou výrazně polepšit. Jeden z rodičů totiž bude moct uplatnit daňovou slevu za prokazatelně vynaložené výdaje za péči v předškolním zařízení. Maximálně však do částky 8 500 korun. I když to není moc, představuje tato částka současnou minimální mzdu, která může také rodinným rozpočtům v mnohém ulehčit. Určitě už pak sami vymyslíte, co uděláte s ušetřenými penězi.

Další dítě, další slevy

Ovšem tímto kapitola s dětmi vůbec nekončí. Pokud jste rodiči dvou a více dětí, může jeden z vás opět uplatnit slevu na vyživování a bydlení ve společné domácnosti, a to o 200 korun víc, než na první dítě a o další stokorunu víc, než na druhé dítě. A do budoucna jsou pozitivní vyhlídky na růst této daňové slevy. Takže se můžete těšit na další dobré zprávy v této oblasti!

Platíte si životní pojištění? I zde bude změna

Další změnou je způsob odečítání plateb na životní pojištění. Pokud si žádné takové pojištění nevedete, nemusíte si tento odstavec ani číst, pokud si jej však vedete, nyní zbystřete. Máte-li toto pojištění, budete si moct odečítat pouze část určenou na krytí pojistných rizik. Zbytek, který je v rámci životního pojištění investován, se už nebude od základu daně odečítat. Pro někoho dobrá zpráva, pro jiného tragédie.

Shrnutí na závěr

Jak je vidět, zákonodárci se posledních několika měsících skutečně činili a přinesli spoustu novinek pro podnikatele. V tomto článku jsme si popsali zejména ty pozitivní, na které se od nového roku můžete těšit. Ovšem je zde pár, které vám rozhodně úsměv na tváři nevyčarují. Jedná se například o třetí sazbu DPH, a to ve výši 10 % na knihy, kojeneckou výživu a léky. Pro spotřebitele výborná správa, pro některé podnikatele horor. Dále se připravte třeba i na pokuty za nepoužívání datové schránky, máte-li ji zřízenou, a to do výše až 50 000 korun. Takže rozhodně se je na co těšit, a to i v tom dobrém, tak i v tom negativním slova smyslu. Samozřejmě, že všechno nemá dlouhého trvání, takže i tyto zákony mohou být hned od roku 2016 novelizovány a opět pozměněny. Ale to je zatím ve hvězdách.

Podobné články...