Příležitostný příjem vs. podnikání: Znáte výhody a nevýhody?

Čas od času se jistě každému z nás naskytne příležitost přivydělat si nějakou tu korunu „bokem“. Jít může například o pomoc se stavbou sousedova baráčku, prodej lesních plodů a hub, které sami neupotřebíme nebo řadu dalších situací, v nichž si možná říkáte, zda nebudete mít v případě obohacení komplikace s finančním úřadem. Pokud se takovýto příjem objeví jednou či dvakrát do roka, určitě kvůli němu nemusíte spěchat na živnostenský úřad. Pokud ale pravidelně prodáváte výpěstky ze zahrádky, půjčujete stavební stroje nebo pravidelně makáte na stavbách, živnostenskému oprávnění se nevyhnete. Jaký je tedy rozdíl mezi podnikáním a příležitostným příjmem? Poradíme na následujících řádcích a doplníme výhody i výhody obou zmíněných variant.Příležitostný příjem vs. podnikání: Znáte výhody a nevýhody?

Příležitostný příjem pro OSVČ i zaměstnance

 

Příležitostný příjem představuje jednorázové činnosti a služby, na které člověk nemá živnostenské oprávnění, pracovní smlouvu, či dohodu o práci. Do této kategorie patří také příležitostný prodej výrobků vlastní výroby či prodej výpěstků ze zahrádky. Tento příjem může mít jak zaměstnanec, důchodce, tak i osoba samostatně výdělečně činná nebo maminka na mateřské dovolené. Základní podmínkou ale je, že musí jít o skutečně jednorázové nikoli opakované příjmy a činnosti.

Jaké příležitostné příjmy vám uznají?

 

  • Jednorázové výdělečné činnosti: Tato kategorie zahrnuje jednorázové příjmy například ze sekání trávy nebo pomoci sousedovi se stavbou. Zařadit zde můžeme také brigády (například sekání trávy na zahradě, obstarání nákupu apod.). Zařadit sem můžeme také jednorázové poradenství, za něž obdržíme odpovídající odměnu.
  • Příležitostný pronájem movitých věcí: Pokud půjčíte sousedovi za menší poplatek automobil, sekačku na trávu nebo nářadí, které mu pomůže se stavbou domu, bude se váš příležitostný příjem řadit do této kategorie.
  • Příležitostné příjmy ze zemědělské činnosti: Do této skupiny spadají příležitostné výdělky z prodeje ovoce, zeleniny či dalších výsledků zemědělské činnosti. Zařadit zde můžeme také prodej lesních plodů a hub, medu nebo třeba ovčí vlny.

Výhody a nevýhody příležitostných příjmů

  • V případě, že nepřesáhnete 30 000 Kč, příjem nedaníte
  • Nemusíte (ale můžete) mít živnostenské oprávnění
  • Příležitostný příjem může mít důchodce, podnikatel, maminka na MD apod.
  • Pokud vaše příjmy nepřesáhnou 30 000 Kč, nemusíte podávat daňové přiznání
  • V případě, že se nejedná o souvislou a opakovanou činnost, nemusíte si zřizovat živnostenské oprávnění

Jak příležitostné příjmy danit?

 

Pokud si prostřednictvím výše zmíněných příležitostných příjmů vyděláte méně než 30 tis. Kč za rok, jsou tyto příjmy osvobozeny od daně. Pokud ale součet příjmů tuto částku překročí, musíte ji zdanit v celkové výši. V tomto případě bude potřeba vyplnit daňové přiznání z příjmu fyzických osob, přílohu číslo 2.

Co když nemám živnostenské oprávnění?

Provozujete-li výše zmíněné aktivity opakovaně a pravidelně, bude nutno zřídit si živnostenské oprávnění. Pokud tak neučiníte, může být vaše činnost označena za neoprávněné podnikání, za které hrozí vysoké sankce.

Podobné články...