Jaké jsou výhody s.r.o. oproti živnosti?

4Výhod společnosti s ručením omezeným je oproti živnosti hned několik. Ovšem konečnou podobu podnikání si každý podnikatel nakonec vybere sám. Na internetu nebo v různých odborných publikách se můžete setkat s několika popisy výhod a nevýhod společnosti s ručením omezeným. Většina podnikatelů se však rozhoduje podle záměru podnikání a vlastního uvážení. Také přemýšlíte jestli zvolit živnost nebo s.r.o.?

Největší rozdíly mezi s.r.o. a OSVČ

Fyzická osoba, tedy osoba samostatně výdělečně činná, ručí za své podnikání celým svým majetkem, kdežto společníci ve společnosti s ručením omezeným ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu. Pokud podnikáte na základě živnostenského oprávnění, připravte se na to, že nebudete bráni tak seriózně a hlavně budete budit pochybnosti o zastupitelnosti a schopnosti splnit své závazky, protože OSVČ je v praxi vždy brána pouze jako společnost o jednom člověku.

Některé firmy se také záměrně vyhýbají nákupu služeb od osob samostatně výdělečně činných, aby nebyly nařknuty z tzv. švarc systému. Když však budete podnikat v rámci s.r.o. budete působit mnohem více důvěryhodně a seriózně, takže nebudete mít tak velké problémy sehnat zákazníky a tak získat pro vás životně důležité zakázky. Jako společnost s ručením omezeným budete moci také třeba expandovat navýšením vkladů nebo přistoupením nových společníků. Velkou nevýhodou podnikání jako OSVČ je skutečnost, že po ukončení aktivního pracovního života vám také skončí veškerá renomé a reference z podnikání. Na druhou stranu má v tomto ohledu výhodu společnost s ručením omezeným, která s každým rokem své existence buduje obchodní jméno a historii firmy.

Další nevýhodou podnikání na základě živnostenského oprávnění je placení daně z příjmu a sociálního a zdravotního pojištění. Jako právnická osoba byste platili pouze daň z příjmu a srážkovou daň ze zisku rozděleného mezi společníky. Osoba samostatně výdělečně činná musí podnikat pod svým jménem, ale společnost s ručením omezeným podniká pod libovolným názvem. Tato skutečnost je důležitá zejména při propagaci společnosti. A v neposlední řadě byste měli vědět, že hodnota společnosti s ručením omezeným se v čase zvyšuje, tento princip u OSVČ neplatí.

Největší výhody společnosti s ručením omezeným

Největší výhodou vystupování jako společnost s ručením omezeným je, že rozhodně působíte pro své obchodní partnery důvěryhodněji. Další velkou výhodou jsou platby na daně. Jako společnost s ručením omezeným totiž platíte pouze daň z příjmu právnických osob a případně srážkovou daň z podílů na zisku. Společnost s ručením omezeným dále zdaňuje výnosy a náklady, což je velkou výhodou v případě nedobytných pohledávek. Jako společnost s ručením omezeným máte datovou schránku, která vám v mnohém velice usnadní vaši práci.

Společníci v s.r.o. ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu. Nemusíte se tedy bát, že když podnikáte jako právnická osoba, nakonec přijdete o všechen váš majetek. V neposlední řadě je velkou výhodou, že společnost s ručením omezeným může navyšovat svůj vklad a také přijímat nové společníky, a takto růst, expandovat a dále se vyvíjet.

Závěrem o společnosti s ručením omezeným

Existuje opravdu řada rozdílů mezi podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná a jako společnost s ručením omezeným. Samozřejmě vždy a všude se najdou zastánci jednoho či druhého typu podnikání. Každý se v této oblasti musí rozhodnout sám za sebe. Pokud však chcete podnikat s více lidmi, chcete být bráni jako seriózní podnik, chcete být spojováni s vaší značkou a chcete po čase expandovat a navýšit vaši výrobu, rozhodně byste se tedy měli rozhodnout pro formu s.r.o. Následný úspěch vašeho podnikání je již pouze ve vašich rukách a sami si tak můžete určit, zda se vám bude dařit.

Podobné články...