Jak začít podnikat bez základního kapitálu?

4Vyrojil se vám v hlavě zajímavý nápad a už delší dobu zvažujete rozjezd podnikání? Pokud je tím jediným, co vás ještě brzdí nedostatek financí, máme pro vás pár zajímavých tipů, díky kterým můžete začít podnikat bez základního kapitálu. Že to není možné? Přesvědčíme vás o opaku!

Velikost základního kapitálu

Mezi nejrozšířenější obchodní společnosti v našich končinách patří společnost s ručením omezeným a společnost akciová. Pro opravdové „fajnšmekry“ je zde možnost podnikat pod hlavičkou prestižní Evropské společnosti, která nabývá na oblíbenosti. U společnosti akciové činí základní kapitál minimálně 2 000 000 Kč, u akciovky s veřejnou nabídkou akcií se jeho velikost vyšplhá až na neuvěřitelných 20 000 000 Kč. Společnost s ručením omezeným je o něco dostupnější. Pro její založení vám postačí „pouze“ 200 000 Kč. Naproti tomu Evropská společnost nepatří mezi levné záležitosti – její minimálně zapisovatelný základní kapitál totiž činí 120 000 Eur. Že takové částky pravidelně z kapes netaháte? Žádný problém!

Společnost s plně splaceným základním kapitálem = ready made firmy

První řešení, které vám v souvislosti s touto problematikou nabídneme, je oslovení společností, které nabízejí tzv. ready made firmy. Tyto již „předzaložené“ společnosti doposud nevyvíjely žádnou podnikatelskou činnost, nemají žádné závazky a jejich základní kapitál je plně splacen! Ano, čtete správně! Jedná se o společnosti, u kterých již nemusíte platit základní kapitál! Za takovou společnost, jejímž jménem můžete jednat okamžikem podpisu, zaplatíte v průměru od 20 – 60 tisíc korun. Vždy záleží na tom, co společnost, která tuto službu nabízí, v dané ceně zahrnuje. Někde se můžete setkat s celou řadou doplňkových služeb, které mohou zahrnovat například tzv. virtuální sídlo. Pod pojmem virtuální sídlo si můžeme představit vlastně adresu, kterou máte zapsanou v obchodním rejstříku v kolonce „sídlo společnosti“. Ve skutečnosti se jedná o tzv. sdílený nájem, který je vhodný pro všechny podnikatele, kteří ke své podnikatelské činnosti fyzickou kancelář nepotřebují, jsou často na cestách nebo se jim jednoduše nechce platit horentní sumy za nájmy komerčních prostor.

Se zakládáním společnosti počkejte na rok 2014

Od nového roku budou zejména pro společnosti s ručením omezeným platit zbrusu nové podmínky. Zřejmě ta nejzajímavější je skutečnost, že od roku 2014 můžete založit společnost s ručením omezeným za pouhou jednu korunu! Základní kapitál totiž u „eseróček“ pozbývá významu ihned po jejich založení. Zákon totiž nikde nestanovuje, že po založení musí být základní kapitál ve společnosti dále uměle udržován. V roce 2014 tedy mohou zakládat společnost s ručením omezeným i ti, které doposud odrazoval vysoký základní kapitál. Ale rok 2014 přinese zejména u s.r.o. spoustu dalších změn. Pro určení hodnoty nepeněžitého majetku si můžete přizvat kteréhokoli znalce (ne jen toho soudem určeného), mění se také podíly společníků, které lze upravovat společenskou smlouvou, a nově budou všichni společníci ručit za závazky společnosti svým vlastním majetkem. Zda novoroční výhody převažují nad nevýhodami, na to si musí odpovědět každý z vás.

Proč mít svou vlastní společnost?

Pokud máte dobrý nápad, není nic jednoduššího než jej realizovat. Stanete se tak pánem svého vlastního času. Sami rozhodujete o tom, jak bude vaše podnikání vypadat, nemusíte poslouchat příkazy rozmrzelého šéfa a sami si rozhodnete, jak naložíte s případným ziskem. Podnikání samozřejmě není pouze o výhodách a radostech, můžete se dostat také do fáze, kdy bude další jednání za společnost zbytečné a nevýhodné. V takové chvíli je nejlepší ukončit dosavadní podnikatelskou činnost, zrušit firmu a začít někde jinde s čistým štítem.

Podobné články...