Pozastavení živnosti

zivnostnikŽivnostníkem nemusíte zůstat „na věky“, což ovšem neznamená, že musíte živnost zrušit – mnohem výhodnější je totiž podnikání přerušit. Důvodem může být sezónní práce, příležitost v podobě dobře placeného místa nebo zkrátka jen fakt, že se vám v podnikání momentálně nedaří. Ať už je to jakkoliv, od roku 2010 již není nutné pozastavení živnosti hlásit na Živnostenském úřadě. Stále však platí povinnost oznámení na zdravotní pojišťovně, České správě sociálního zabezpečení a finančním úřadu. Pokud tak neučiníte, budete muset stále platit tak, jako by k přerušení živnosti nedošlo.

Nejistějším a nejjednodušším způsobem pozastavení živnosti, je dojít na živnostenský úřad a vyplnit Jednotný registrační formulář, díky kterému skutečnost oznámíte všem úřadům najednou. Ve formuláři je nutné uvést konkrétní datum, do kterého chcete živnost pozastavit. Instituce můžete navštívit i jednotlivě, v tom případě však nezapomeňte, že v případě zdravotní pojišťovny musíte dodržet lhůtu 15 dnů a v případě ČSSZ 8 dnů.

zivnost

Máte-li kromě podnikání i stálé zaměstnání, případě jste-li studentem do 26ti let, bude za vás po přerušení živnosti platit zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatel (v případě zaměstnance) nebo stát (v případě studenta). Ocitnete-li se po pozastavení živnosti bez zaměstnání, stanete se takzvanou osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP) a budete si muset hradit zdravotního pojištění z vlastní kapsy. Pro rok 2013 činí minimální výše pojistného 1 080 Kč měsíčně. Sociální pojištění není povinné, ale nebudete důchodově pojištěn. Sociální pojištění lze platit dobrovolně, momentálně ve minimální výši 1 760 Kč za měsíc.

Obnovení živnosti

Pozastavenou živnost je možno kdykoliv obnovit, tedy i předtím, než uplyne doba, na kterou jste ji přerušili. O této skutečnosti však budete muset informovat všechny výše zmíněné instituce. Opět můžete využít jednotný formulář nebo kontaktovat každý z úřadů jednotlivě. Zdravotní pojišťovnu do osmi dnů od obnovení a správu sociálního zabezpečení do osmého dne následujícího kalendářního měsíce.

Podobné články...