Dejte sbohem obavám o úspory a nechte své peníze vydělávat

Strach hýbe společností. Všichni netrpělivě očekáváme, kam až bude pokračovat zdražování, jaké míry dosáhne inflace, za kolik (a zda) si v zimě zatopíme, jestli budeme mít dost financí na natankování auta… Těch otazníků je tolik, a proto se většina lidí obává o své úspory. Nechcete-li je nechat jen tak ležet ladem – což navíc způsobuje ztrátu jejich hodnoty – zamyslete se nad tím, jak je bezpečně investovat, aby si na sebe vydělaly. Poradíme vám, jak na to.

Zapomeňte na spořicí účty

Volné finanční prostředky rozhodně není vhodné nechat jen tak ležet na běžných účtech a už vůbec ne doma v trezoru – tím je před vysokou inflací neochráníte, spíše naopak. Stejně tak už se dnes kvůli vysoké inflaci nevyplatí ani jejich spoření na spořicích účtech – ty totiž nabízejí úrok, který inflaci zdaleka nepokryje. Okruh možností se tak zužuje, přesto má řešení.

Trh investic otevírá zajímavé možnost

Pokud již máte nějaké zkušenosti s investováním, pak víte, že investice mohou být buď rizikové, které nabízejí vysoké procento zhodnocení, nebo bezpečné s nižším výnosem, ale bez rizika ztráty vlastních úspor. Mezi ty druhé patří například dluhopisy, které jsou na finančním trhu velice oblíbené. Fungují na principu půjčky, kdy dlužník, potažmo firma, vydá emisi dluhopisů a takto získané finanční prostředky použije na svůj rozvoj. Věřiteli na oplátku vyplatí předem stanovené úroky a po uplynutí doby splatnosti vrátí celou půjčenou sumu. Velmi zajímavým příkladem může být například společnost Uniprospe.eu, která působí v oblasti odpadového hospodářství a nabízí své dluhopisy v nominální hodnotě 30 000 Kč s pevně danou roční úrokovou sazbou 9,5 % a splatností k 31.12.2022. Tato krátká doba dělá z dluhopisu velice zajímavou příležitost, protože za jeden rok činí zisk na jednom dluhopise 2 850 Kč. A vy si jich můžete u Uniprospe nakoupit, kolik chcete…

Nezapomeňte však na odpovědný přístup

I když jsou dluhopisy firem považovány za relativně bezpečný způsob investování, i u nich existuje řada rizik, a je proto třeba vsadit na odpovědný přístup. Než se rozhodnete pro investici do korporátních dluhopisů, vždy si důkladně prověřte eminenta, seznamte se s jeho historií, podnikatelským záměrem i majetkovými poměry. Nepodceňujte ani recenze a hleďte na celý obraz firmy. Například u již zmíněné investice s Uniprospe.eu máte jistotu, že o své peníze nepřijdete, a navíc podpoříte projekt, který dělá vše pro to, aby ochránil životní prostředí.

Až se tedy budete rozhodovat, kam své peníze investovat, buďte maximálně obezřetní. Každou investici vždy důkladně promyslete a zjistěte si veškeré podrobnosti. Jen tak se uchráníte případných ztrát.

Podobné články...