Podnikatelské pasti, do kterých mnoho lidí spadne

Víte, co jsou podnikatelské pasti? Jedná se o věci, kterým nezkušený podnikatel jenom těžko odolá a doslova po hlavě do nich spadne. Jde o takové věci, které mu přijdou dobré až nezbytné, ale zkušený podnikatel může vědět, že jsou k ničemu. Jaké jsou ty hlavní podnikatelské pasti, se kterými se aktuálně můžete setkat i vy? Podívejte se na ně společně s námi. Sami uvidíte, že do některých jste dost možná už spadli.

Složitost podnikatelského plánu

Ano, podnikatelský plán je velmi důležitý a dá se říci, že se bez něho v podnikání neobejdete. Zároveň ho ale můžeme označit mezi poměrně známé podnikatelské pasti. Pokud budeme konkrétnější, tak právě podnikatelský plán se může hodit, když:

  • Chcete jasně popsat váš záměr
  • Požadujete peníze od investora
  • Se účastníte podnikatelských soutěží

Mnoho začínajících podnikatelů si dnes však myslí, že podnikatelský plán musí být nutně něčím složitým. Že musí mít doslova až desítky stránek, jinak je k ničemu. Opak je ale pravdou., mnohdy mohou stačit jenom 2 listy a plán je hotov. Této neznalosti využívají mnohé firmy, které dokonce nabízejí pomoc při tvorbě podnikatelského plánu. Pokud je tato pomoc zpoplatněna, nejde o nic jiného, než první ukázka dokonalé podnikatelské pasti.

Potřeba vysokých finančních částek patří mezi další podnikatelské pasti

Opomíjet nesmíme ani další podnikatelské pasti, mezi které se řadí velmi častá potřeba vysokých finančních částek. A s nimi je pochopitelně spojeno to, že když neseženete investora, tak si je budete půjčovat. Nejčastěji potom:

  • U své rodiny a přátel
  • V bankách
  • U nebankovních společností

Že chcete peníze na rozjezd svého podnikání, to pochopitelně není nic špatného a je to něco, co je zcela běžné. Mezi podnikatelské pasti ale patří věc spojená s tím, že máte zájem o skutečně velké finanční částky. A k čemu to vede? Že vezmete vše, co se vám jenom nabízí. Hlavně v nebankovním segmentu opravdu není problém pořídit si skutečně vysoké sumy finančních prostředků. Zkušení podnikatelé naopak vědí, že téměř jakýkoliv nápad lze realizovat postupně, s menším finančním obnosem. A to i proto, že pokud daný nápad selže, znamená to, že dluhy a problémy nebudou tak velké, jako právě ve vašem případě. Proto když už peníze potřebujete, myslete na to, že vám budou stačit skutečně spíše jenom menší sumy finančních prostředků.

Využití velkých marketingových firem

Na podnikatelské pasti si dejte velký pozor

Na podnikatelské pasti si dejte velký pozor

Nerozumíte marketingu a z toho důvodu se mu ani nechcete věnovat a proto ho necháte na někom, kdo dané oblasti rozumí? Rozhodně jde o cestu, kterou můžeme označit jako tu správnou. Tím si buďte jisti. Tedy pokud nespadnete do další podnikatelské pasti, která je spojena právě s touto oblastí. A jak konkrétně? Je to jednoduché. Tlačí na vás obchodní zástupce marketingových firem, abyste nejenom využili jejich služeb, ale využívali co největší budget. Výsledkem toho může být i to, že zvolený marketing neponese ovoce. Je to proto, že ve velkých firmách musíte zaplatit mnoho lidí a vaše kampaně bude stejně dělat jenom mladý student. Lepší je oslovit freelancera. Tedy člověka na volné noze, který může být nejenom levnější, ale ve výsledku bude také lepší.

Koupě zbytečností

Jistě se setkáte s nabídkami, že budete potřebovat špičkový telefon, notebook, oblek, vizitky, kancelářský nábytek a desítky dalších věcí. Začínající podnikatel tomuto snadno podlehne a vlivem toho je téměř jasné, co nastane. Ano, dojde k další a nemalé podnikatelské pasti. Jednoduše spadnete do spárů prodejce nebo obchodního zástupce. A jeho cílem není nic jiného, než prodej produktu. N to byste měli pamatovat a vždy přemýšlet nad tím, zda řadu určitých věcí potřeb potřebujete, nebo zda je také využijete. Mnohdy zjistíte, že většina z nich je naprosto k ničemu. To ale zjistíte až příliš pozdě. Pozor na to.

Parťák do podnikání

Mezi výrazné podnikatelské pasti může patřit i situace, kdy se rozhodnete, že se vám bude hodit parťák do podnikání. Na jednu stranu není ideální, když budete podnikat sami. Na druhou stranu musíme říci, že ne vždy je dobré najít někoho dalšího. Pokud vezmete kamaráda, pamatujte na to, že dříve nebo později bude vaše přátelství u konce. A to jak proto, že firma není úspěšná, tak i proto, že se můžete hádat o podílech a dalších věcích.

Pokud naopak vezmete někoho neznámého, koho jste našli třeba n internetu, také to není dobrá volba. I zde je důvod poměrně jasný. Daná osoba toho může mnoho naslibovat, ale jakmile dojde na věc, tedy na samotnou práci, tak můžete jasně zjistit, že i zde jste skutečně šáhli vedle. A problém je na světě.

Rady někoho jiného

Mezi poslední podnikatelské pasti patří situace, kdy se rozhodnete bezhlavě věřit někomu jinému a plně posloucháte jeho podnikatelské rady. O to horší volba, pokud daný člověk vůbec nepodniká. Pamatujte na to, že je to váš byznys a jste to jenom vy, kdo o něm rozhoduje a kdo s sebou nese také konkrétní riziko. Proto pamatujte na fakt, že když vám někdo bude chtít radit, je dobré brát jeho pomoc skutečně raději s rezervou a rozhodně není dobrá volba mu bezmezně věřit a dělat věci tak, jak vám následně řekne právě on sám.

Podobné články...