Darování nemovitosti zatížené hypotékou

Darování nemovitosti je velkorysým krokem, ale také komplexním právním aktem, které vyžaduje pečlivé poradenství od zkušeného právníka. V praxi bohužel většinou neprobíhá tak hladce, jako by se mohlo teoreticky zdát. Pojďte se proto podívat, co vás čeká při darování nemovitosti zatížené hypotečním úvěrem.

Darování nemovitosti s hypotékou

Rozhodli jste se darovat nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem? Darování nemovitosti zatížené hypotékou není zas až takový problém. Může ale nastat situace, kdy bude v katastru nemovitostí zapsáno věcné břemeno znemožňující převod nemovitosti na jiného majitele. V tomto případě neí darování nemovitosti s hypotékou možné.
Pokud byste rádi darovali nemovitost, jejíž hypoteční úvěr ještě není zcela splacen, je důležitým krokem v tomto případě kontaktovat bankovní instituci nebo úvěrující instituci, která hypotéku na nemovitost poskytuje.
Ve prospěch této bankovní nebo úvěrující instituce je totiž většinou omezení v katastru nemovitostí zapsáno. Hypoteční úvěr může přejít na nového majitele nemovitosti nebo zůstat na původním dlužníkovi. Nemovitost však stále zůstane předmětem zástavního práva v případě nesplacení hypotečního úvěru.


Jak to funguje v praxi?

V praxi si lze tuto situaci představit následovně: Rodiče darují svůj byt či dům, který je financován pomocí nesplaceného hypotečního úvěru, svému dítěti. Rodiče čerpající hypoteční úvěr následně kontaktují bankovní či úvěrovou instituci, která hypotéku na nemovitost poskytuje a oznámí bezúplatný převod nemovitosti na nového vlastníka. Oznámí také, kdo bude následně dlužníkem v rámci čerpaného hypotečního úvěru, zda stále oni nebo jejich syn či dcera.
Nastat tedy mohou dvě situace. Nemovitost bude převedena na dítě, které ji může dále využívat podle svých potřeb. Dlužníkem a plátcem hypotečního úvěru buď zůstanou jeho rodiče nebo nedoplacená hypotéka připadne na hlavu dítěte, které ji bude muset doplatit.

Nevíte, si rady s vaší situací? Pokud byste v této problematice potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na advokátní kancelář Olomouc.

Podobné články...