Jak vytvořit produktivní prostředí pro své zaměstnance?

Aby se vám v podnikání dařilo, je nutné mít nejenom velmi dobrý nápad, ale je pochopitelně nutné myslet i na to, že firmu dělají vaši zaměstnanci. A ti musí odvádět svou práci dobře, jinak firma růst nebude. S tím, aby byli spokojeni, souvisí i nutnost vytvořit pro ně skutečně produktivní prostředí. Jak na to? Dáme vám několik konkrétní ch tipů a rad.

Kvalitní kanceláře jsou základ

Bez čeho se dnes žádná moderní firma neobejde, to jsou kvalitní a samozřejmě i moderní kanceláře. I když se dnes velmi propaguje takzvaný open-space, ne každý ho nutně vyhledává. Pokud se jedná spíše o činnosti vyžadující soustředění, je vhodné myslet na soukromí zaměstnanců. Když je ale nutná jejich spolupráce, jsou otevřené prostory celkem dobrou volbou. Zapomínat ale nesmíme třeba ani na pohodlné stoly nebo židle, nebo dobrou výpočetní techniku a další vybavení. Když jde o kancelář jako takovou, nepomíjejte také:

  • Správnou teplotu v zimě i v létě
  • Dobré světelné podmínky po celý den
  • Kvalitní akustiku a ticho

Roli hraje také dobré jídlo a pití

Produktivní prostředí vytvoříte i tak, že dáte zaměstnancům volnost

Produktivní prostředí vytvoříte i tak, že dáte zaměstnancům volnost

Produktivní prostředí pro zaměstnance by mělo být spojeno také s dostupností jídla a nápojů. Ideální je, pokud mají zaměstnanci k dispozici jak automat na vodu, tak i na kávu. Pokud jde o jídlo, už dávno nejsou trendem různé automaty s pochybnými bagetami, nebo sladkostmi. Jasným trendem je dnes spíše kvalitní a zdravá strava, která může být objednávána od různých místních restaurací. Hitem jsou hlavně různé sendviče, stejně jako dobré obědy, dodávané do firmy. Zaměstnanec tak nemusí řešit jídlo, jelikož vše zařídí firma. On si pouze vybere, na co má chuť.

Volná pracovní doba a home office

Produktivní prostředí ve firmě by mělo souviset také s pracovní dobou. Jaká by měla být? Už je přežitek lidem pracovní dobu přímo nařizovat, jelikož každý psycholog vám dnes potvrdí, že některý člověk je typ skřivan, jiný sova. Někdo tedy raději pracuje ráno, jiný večer. I proto je vhodné nechat volnou pracovní dobu, a to s tím, že se denně nebo týdně určitý počet hodin odpracuje. Produktivní podmínky mohou být ale spojeny i s tím, že bude využíváno možnosti home office. Tedy práce z domu. I to může mít na celkovou produktivitu práce velmi pozitivní vliv.

Myslete na zdraví svých zaměstnanců

Jenom zdravý zaměstnanec dokáže podávat ty nejlepší možné výkony. Jeho zdraví souvisí nejenom s tím, že se nemusíte obávat, že nebude v pracovní neschopnosti, ale souvisí to také s tím, že bude každý den v práci dokonale fit. Jak na zdraví svých zaměstnanců myslet a podpořit tak produktivitu práce? Není to tak složité, jelikož ke všemu mohou pomoci různé firemní benefity. Velmi oblíbené jsou možnosti, jako třeba:

  • Vitamínové balíčky (Vitamín A)
  • Hrazená očkování
  • Poukazy na sportovní aktivity

To vše zaměstnance nejenom potěší, jelikož je to zajímavá forma pracovního benefitu, ale je to i něco, co ocení, pokud jim jde o jejich zdraví. A to jde většině lidem, už jenom proto, že není nijak omezován jejich osobní život.

Bez odpočinku to nejde

Nikdo nedokáže pracovat nepřetržitě 8 hodin v kuse. Každý zaměstnanec potřebuje mít i dostatek odpočinku. Na ten rozhodně nepohlížejte jako na flákání, ale pohlížejte na něho jako na něco, co zvýší produktivitu práce. Když si zaměstnanec odpočine, dokáže lépe nabrat síly na samotnou práci. S tím pochopitelně souvisí nejenom to, abyste mu ve své firmě odpočinek umožnili, ale i to, abyste k tomu vytvořili vhodné prostředí. Některé evropské firmy dokonce nabízejí postele, ve kterých si může zdřímnout. Touto cestou ale nutně jít nemusíte. Stačí příjemná odpočinková místnost, s pohodlnými křesly nebo gaučem. Nic nezkazíte, pokud zde umístíte třeba i herní konzoli, stejně jako například stolní fotbálek, nebo i šipky.

Nezapomínejte na peníze

Ano, i těmi vytvoříte požadované produktivní prostředí. Peníze nejsou jenom běžnou odměnou za odvedenou práci, jelikož na ně lze pohlížet jako na zajímavou motivaci. Zaměstnanec bude mít snahu pracovat naplno a dobře, jelikož ví, že na základě toho bude i dobře odměněný. Právě takto lze produktivitu práce zvednout nejlépe, ale pochopitelně je k tomuto třeba dodat, že to také něco stojí. Ve výsledku se ale tento postup vyplatit může, jelikož produktivnější zaměstnanec vám pochopitelně může udělat určitý objem práce za kratší dobu, čímž můžete měsíční obraty firmy zvednout. CO rozhodně nedoporučujeme, to je snižovaní platů, jelikož svou produktivitu bude snižovat i zaměstnanec.

Kolektiv, vedení a celkové prostředí

To, co může také zvýšit produktivitu ve vaší firmě, jsou lidé. I ti napomáhají k tomu, že může produktivita klesat, ale může dokonce také stoupat. Záleží na tom, jak dobrý kolektiv ve firmě je – zda je přátelský, obětavý, komunikativní a férový. Roli hraje ale i vedení, které by mělo být sice tvrdší, ale stále by si mělo zachovat určitou férovost, mělo by zaměstnance poslouchat a respektovat je. To vše přispívá k tomu, že ve firmě bude přesně takové prostředí, jaké má být. Budou zde zavedena jasná pravidla, ale zároveň zde bude stále přátelská atmosféra.

Podobné články...