Pracovat jako zaměstnanec, nebo raději podnikat?

Všechno má své výhody i nevýhody, a tak na tuto otázku neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Můžeme si ale popsat pár základních rysů obou možností. Konečné rozhodnutí pak bude pouze na vás.

Každý si musí nějak vydělat na živobytí. Někomu stačí jen pronajímat nemovitosti, ti odvážnější podnikají a zbytek je normálně zaměstnán. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv činnost, neměli byste ji dělat čistě pro peníze. Výběr je bohatý, a tak volte s rozmyslem podle toho, co vás baví a čemu se chcete do budoucna věnovat.

Jako podnikatel získáte svobodu

Potřebujete ráno vypravit děti do školy, odpoledne je vyzvednout z družiny a pracovat někdy mezi tím? Výborně, v tomhle je podnikání na vlastní pěst nenahraditelné. Práce vám neuteče a je pouze na vás, jak si ji rozplánujete. Na druhou stranu až tak růžové to také není. Hromada podnikatelů a OSVČ by vám mohla vyprávět o tom, jak pracují i o víkendech a během svátků.

Zaměstnanci mají spoustu bonusů

Samozřejmě ne všude, ale je poměrně běžné, že ve firmě dostanete příspěvky na různé aktivity (sportovní, kulturní apod.), zaplatí vám jazykové kurzy, jen tak mimochodem dostanete služební notebook, telefon či auto nebo aspoň dárek na Vánoce, stravenky na oběd. Kdo dá něco takového živnostníkům a podnikatelům?

Začátky jsou krušné v obou případech

Rozhodnete-li se podnikat, nebude zpočátku úplně snadné sehnat si dostatek zákazníků, kteří by vás uživili. V zaměstnání tohle neřešíte, tam je ovšem těžkého něco jiného – práci sehnat. Při hledání práce vás čeká projíždění různých pracovních portálů a facebookových skupin, rychlé to nebude. Nabídka je v současné době vyšší než poptávka, nicméně budete se muset přehrabovat hromadou inzerátů.

Práce musí především bavit

Ono je nakonec úplně jedno, zda zvolíte podnikání, nebo zaměstnání, pokud vás to bude bavit. Někteří lidé preferují budování vlastních věcí, další se raději podílí na něčem velkém v týmu. Každý jsme jiný. Jedno si ale pamatujte. Nejlepší je práce, která vás naplňuje. Nejste-li si jistí, jaký obor je zrovna ten váš, zkuste třeba výborně zpracovaný test Poznej sám sebe od pracovního portálu AirJobs.cz. Může vám koneckonců napovědět, v jakém odvětví podnikat.

Podobné články...