Jak vybrat správnou IT společnost pro váš business?


Mnoho společností se soustředí na svoji hlavní činnost a občas zapomíná přemýšlet nad tím, jak fungují její servisní oddělení. Ať už jsou tato oddělení řešena interními nebo externími zdroji, často je pro firmy obtížné zhodnotit jejich produktivitu. Přitom například správně nastavené služby v oblasti IT mohou rozhodovat o úspěchu nebo bankrotu firmy a je tedy vhodné jim věnovat patřičnou pozornost.

Proč je pro nás správné nastavení IT důležité

Dobře fungující technologické zázemí firmy může významně zvyšovat produktivitu celé firmy, i když se v technologiích vůbec nepohybuje. Současný svět již v podstatě neumožňuje podnikat bez komplexního technického zázemí, které je nutné i k prezentaci firmy navenek a získávání zákazníků. Zároveň technologická rizika se týkají všech a je potřeba se proti nic umět efektivně bránit. To je často mimo možnosti interního IT oddělení a proto se mnoho firem obrací na dodavatele technologických služeb.

Co potřebuji?

Základní otázkou, na kterou je potřeba umět si dobře odpovědět, pokud hledáme vhodnou IT firmu je, co potřebujeme.

  • Je práce řízena projektově nebo jde o kontinuální pravidelnou činnost?
  • Je potřeba zajistit pouze technologické konzultace nebo hledáme i komplexní zajištění IT služeb?

Vždy je potřeba si správně definovat potřeby, aby bylo jasné, na základě jakých kritérií potřebujete firmu vybírat.

Proč to potřebuji?

Další zásadní otázkou, kterou je třeba si pokládat je, proč tyto služby potřebujete. Je dobré v rámci hledání dodavatele zmínit, jaké procesy byste rádi implementovali, aby váš podnik mohl růst. Následně sledujte, zda má daný dodavatel s podobným projektem zkušenost a dokáže vám nabídnout vhodná řešení a možná vás i nasměrovat na úplně nové způsoby, jak na daný problém reagovat.

Například experti z VIP Trust mají zkušenosti s implementací Hintbota, který využívá umělé inteligence k řešení komplexního zobrazení ziskovosti. Na základě takového řešení jsou pak data automaticky vyhodnocována, včetně toho, že Hintbot navrhuje i možná řešení. Takový přístup možná nebudete sami od sebe hledat, ale může být nejefektivnějším řešením.

Jakou zkušenost má daný poskytovatel s řešením podobného problému?

Reference jsou důležitou vizitkou dodavatele. Pokud má s podobným problémem již zkušenosti, dokáže lépe poradit a rychleji porozumí specifikům vašeho podnikání. Zásadní pak není jen výpis firem v záložce reference, ale i schopnost daného poskytovatele prezentovat ilustrativní case studies, tedy postup řešení některých problémů. Na základě těch můžete lépe porozumět tomu, jak dodavatel nad problémy přemýšlí a zda se snadno naladíte na stejnou vlnu.

Kolik mě to bude stát?

Cena je nepochybně důležitou součástí rozhodování o výběru dodavatele. Je vhodné s možnými dodavateli sestavit jasný a přehledný režim účtování služeb, včetně transparentního systému pro řešení možných nestandardních situací. Předejdete tak nepříjemným situacím a budete mít výdaje pod kontrolou.

 

Podobné články...