Jak je to s účetní? Vyplatí se, nebo nikoliv?

Mnoho začínajících podnikatelů zcela přirozeně šetří své peníze a tak se snaží vyhýbat všemu, co by mohlo přinést jakékoliv výdaje. Velmi často se proto rozhodují i nad tím, zda najmout účetní, nebo si zvládnou realizovat vše sami. My se společně podíváme na to, zda se vyplatí mít účetní, nebo nikoliv.

Roli hraje i to, jak podnikáte

Účetní může ušetřit mnoho peněz

Účetní může ušetřit mnoho peněz

To je pravděpodobně jedna z nejdůležitějších otázek. Pokud plánujete podnikat v rámci právnické osoby, budete muset vést takzvané podvojné účetnictví. Zde je v podstatě jasné, že se bez účetní neobejdete, jelikož náročnost je poměrně značná a bez znalostí a zkušeností se jenom těžko obejdete. Pokud vás čeká jenom daňová evidence, která byla dříve nazývána jako jednoduché účetnictví, je třeba říci, že to už se dá zvládnout svépomocí. To, že se dá zvládnout, ale nutně neznamená, že účetní nijak nevyužijete.

Jak je to s cenou?

To je rozhodně jedna z nejdůležitějších otázek, které v souvislosti s možností najmout si účetní vyvstanou. Dnes jsou jejich služby určené jak těm nejmenším živnostníkům, tak je mohou hravě využívat také velké firmy. A od toho se odvíjí také jejich ceny. Vše je obvykle hlavně na domluvě a na možnostech konkrétního podnikatele, a to i s ohledem na to, co vše potřebuje. Proto je možné využít i různých forem financování, kam můžeme zařadit:

  • Platbu za jednotlivé úkony
  • Platbu za hodinu práce
  • Paušální platbu

I když se bez placení neobejdete, je třeba myslet na to, že zkušená účetní bude vždy vědět více, než vy. A to může znamenat i to, že vám poradí jednotlivé kroky, které mohou přispět k nemalým finančním úsporám. Díky tomu se vám účetní dokonce i vyplatí. Chceme říci, že případná daňová optimalizace vám ušetří mnohem více peněz, než je roční platba za daného člověka. A to v porovnání s tím, že při vedení účetnictví svépomocí byste danou daňovou optimalizaci zkrátka a jednoduše nevyužívali.

Jak je to s vaším časem?

Zde není o čem diskutovat. Pokud vezmeme v potaz to, že jako nezkušení lidé budete muset studovat různou problematiku a zákony, tak při využití účetní rozhodně ušetříte mnoho hodin i dnů vašeho čistého času. To je věc, která je stoprocentním faktem. Můžete ale namítat, že nějaký čas bude přece jenom potřeba. A to v souvislosti s tím, že své účetní budete muset jednotlivé doklady odesílat. Dnes však musíme říci, že díky moderním programům může řada věcí probíhat zcela automaticky. V praxi to může znamenat, že například vystavené faktury budou vaší účetní odcházet zcela automaticky. A pokud jde o ty přijaté, jde o domluvu, v jaké formě je bude chtít. Když ale připomeneme možnost využití paušálních výdajů, je třeba říci, že je ani nemusíte brát v potaz.

Jak je to s rizikem chyby?

Nyní zmíníme jeden z hlavních důvodů, který přímo souvisí s tím, proč by měla být účetní dobrou volbou. Jsou to především její zkušenosti, stejně jako znalost celé problematiky. Je to navíc právě ona, která studuje jednotlivé trendy, ale i změny v zákonech. Pokud jde o případné riziko chyby, je více než jasné, že problémem můžete být spíše vy sami, než zkušená účetní.

Nyní se opět vraťme k penězům, které s danou chybou souvisí. Pokud ji uděláte, může to znamenat i pokutu na finančním úřadě. Její výše nemusí být nijak malá. Pokud byste měli účetní, k chybě by jednoduše vůbec nedošlo. A když porovnáte výši pokuty s cenou, na kterou by vás účetní vyšla, opět musíme říci, že je velká pravděpodobnost, že by se vám vyplatila více.

Podíl na chodu celé firmy

U větších firem může být účetní i osobou, která se bude částečně podílet na chodu celé firmy. A to znamená, že vám opět ubude případné práce. Jako příklad si uveďme třeba situaci, kdy kompletně řeší vše, co se týká vašich zaměstnanců, jejich smluv, stejně jako například mezd. Vliv na chod firmy může mít i takový, že případné kontroly na úřadech a institucích nemusíte realizovat nutně jenom vy, jelikož ji můžete pověřit, aby tam chodila právě ona. Nejenom, že ušetříte čas, ale budete mít jistotu, že zde bude někdo, kdo skutečně ví, o čem mluví.

Podobné články...