5 problémů při zakládání nové firmy

ID-10091599¨2Jako nezkušený podnikatel začátečník jistě budete chybovat. I jako zkušený podnikatel neuděláte vždy všechno správně. Konečně jsme lidé omylní a chybovat je lidské. Některé chyby jsou však závažnější než jiné a mohou vás stát mnoho – třeba i váš životní sen. Jak se vyvarovat těch největších? Je vůbec možné vyhnout se všem problémům, které s sebou zakládání nové firmy nese?

A já sám, všechno sám…

Snad nejčastější chyba začátečníků. Udělat všechno sám je nemožné. Povede to jen k vaší přetíženosti, podráždění, pocitům vlastní nedostatečnosti, k depresím. Naučte se povinnosti delegovat. Samozřejmě na lidi, kterým důvěřujete, kteří si vaši důvěru zaslouží. Víte proč lidé zakládají účetní firmy? Aby vedli účetnictví jiným firmám. Neexistuje jediný důvod, proč byste se s tím, ač instalatér či elektrikář, měl zlobit sám. Samozřejmě nelze podlehnout slepé důvěřivosti – jsou to vaše peníze, výsledky vaší práce, které vydáváte svým zaměstnancům či externím spolupracovníkům za práci, kterou odvedou oni pro vás. Všechno sám udělat nemůžete, ale stále platí důvěřuj, ale prověřuj.

Pepa bude super společník, rozumíme si…

Je samozřejmé, že si za společníka pro podnikání zvolíte osobu vám blízkou. Nedejte se však při rozhodování zaslepit jen svými pocity, používejte hlavu a chladně kalkulujte. Možná se s Pepou nasmějete jako s nikým jiným, ale nebývá to náhodou na účet jeho současného zaměstnavatele? Neskočí si Pepa raději na jedno, i když hoří termín, protože „práce přece není zajíc, neuteče“? Má Pepa tolik sebekázně, aby dělal i to, co ho nebaví, aby dělal i v případě, že to nenese hned a tolik, kolik jste očekávali? Udrží Pepa hranice mezi prací a přátelstvím? Bude zadávat zakázky těm, kteří je odvedou nejrychleji a za nejvýhodnějších podmínek, nebo svým dalším přátelům bez ohledu na kvalitu a termín odvedené práce?

Administrativní potíže

Máte živnost, máte všechna povolení, myslíte si, že už máte vyhráno a před sebou jen růžovou budoucnost? Mnozí, kteří si tím už prošli, vás ujistí, že to nejhorší z administrativního kolotoče na vás teprve čeká. Problematické bývá najít jméno firmy. Nesmí být nejen totožné s firmou již existující, ale ani zaměnitelné v psané i mluvené podobě. Jestliže soud rozhodne, že jste tuto podmínku nesplnili, začnete zase znovu od začátku – včetně úhrady všech doposud vynaložených nákladů.

Finanční náročnost

O peníze jde vždy až v první řadě – také už jste to slyšeli? Nic není zadarmo a založení firmy teprve ne. A kromě toho, že je zapotřebí přímo investovat, musíte zvážit i další okolnosti svého finančního fungování v podnikání. Od toho, jakou formu pro svou nově založenou společnost zvolíte, se bude odvíjet i výše nutného vstupního kapitálu a také výše vašeho ručitelského závazku za případné společností způsobené škody, atp. Řada začínajících podnikatelů si slepě důvěřuje natolik, že do své nové firmy vloží všechno bez ohledu na svou rodinu a její zájmy. Ne každému se to vyplatilo a došlo k řadě katastrofálních konců.

Pesimisté kolem vás

Často největším problémem jsou paradoxně vaši nejbližší. Ne vždy a ne ode všech se dočkáte plné podpory. Někdo vidí všechno černě ze zásady, někdo vychází z vlastní neblahé zkušenosti. (Tyhle lidi poslouchejte velice dobře – ví, o čem mluví, a z jejich zkušeností se můžete poučit!) Neberte si však osobně všechny škarohlídské řeči, srážely by vám sebevědomí, které rozhodně budete potřebovat.

Jak si ušetřit problémy – alespoň některé

Existuje možnost, jak se některým problémům – zejména těm administrativním či finančním – vyhnout. Můžete si nechat vytvořit společnost na klíč nebo koupit tzv. ready-made, tj. už založenou, společnost. Využít služeb profesionálů zároveň znamená vyhnout se prvnímu a nejčastějšímu problému – snaze zvládnout všechno sám.

Podobné články...