Důležité informace pro založení s. r. o.

Důležité informace pro založení s. r. o.Každý rok vznikne v České republice několik tisícovek nových společností s ručením omezeným. Ať už jsou malé nebo velké, jsou velmi podstatné pro českou ekonomiku. Pokud se právě i vy rozhodujete, že si založíte společnost s ručením omezeným, která se stane dalším důležitým střípkem naší ekonomiky, měli byste znát několik podstatných informací. Od samotných kroků založení s.r.o., přes nejrůznější poplatky, které budete muset zaplatit, až po detaily, které byste měli ještě před založením společnosti s ručením omezeným znát. O tom všem se dočtete právě v tomto článku. Ovšem pro skutečně precizní založení společnosti s ručením omezeným doporučujeme nastudování si i dalších článků, odborné literatury a legislativy.

Jak založit společnost s ručením omezeným?

Založení společnosti s ručením omezeným je poměrně jednoduché. Rozhodně jednodušší než například založení akciové společnosti. V prvé řadě je nutná kvalitní příprava. Pokud už několik dnů pročítáte informace o společnostech s ručením omezeným a dostali jste se právě k tomuto článku, již se v této přípravné fázi nacházíte. Postupujte tedy svědomitě dál, dokud si nebudete naprosto jisti, že vše o s.r.o. a o jejich založení víte. Ve fázi přípravy se také důkladně zamyslete nad tím, co bude náplní vašeho podnikání, jak vaše podnikání zlepšit, jak jej udělat konkurenceschopné a jestli je možné, abyste svůj podnik i po jeho založení dále mohli rozšiřovat a zvětšovat. I to je totiž velice důležité! V neposlední řadě jsou taktéž důležité detaily, jako název společnosti, výběr webových stránek, logo společnosti a další.

Fáze č. 2

Přecházíme postupně do dalších fází, které budou již poněkud náročnější. Bude se totiž jednat o návštěvu nejrůznějších institucí a úřadů. Jedním z nich je katastrální úřad, na kterém si na podatelně požádáte o výpis z katastru nemovitostí, a to z toho důvodu, abyste měli podklad a potvrzení k tomu, že máte kde podnikat. Z výpisu by mělo být zřejmé, v jakých prostorách bude váš podnik sídlit, kdo je jeho majitelem a případně, že máte povolení se v objektu pohybovat a že jej můžete využívat.

A co dál?

Další vaše kroky budou mířit do banky. V jakékoliv bance si totiž budete muset otevřít speciální bankovní účet určený pouze pro vaši společnost s ručením omezeným, kde budou uchovány finance společnosti a taktéž počáteční finanční kapitál. Tento krok je poměrně jednoduchý a často i časově nenáročný. Ovšem další již nebude tak poklidný.

Návštěva živnostenského úřadu je nevyhnutelná

V této chvíli totiž budete muset navštívit i živnostenský úřad. Zde si podáte žádost o živnostenské oprávnění, a to buď na živnost volnou, vázanou nebo řemeslnou. O kterou z nich konkrétně se budete zajímat? To se dozvíte z výpisu a popisu jednotlivých živností, které najdete nejen na samotných živnostenských úřadech, ale také na internetových stránkách živnostenských úřadů. Podání žádosti o živnostenské oprávnění s sebou přináší již řadu komplikací a stresových situací. Nejen, že budete muset dbát na pečlivé a bezchybné vyplnění žádosti, budete se také muset potýkat s poměrně dlouhými frontami, hodinami čekání a někdy s ne moc příjemným personálem živnostenského úřadu. Pokud se však obrníte notnou dávkou trpělivosti, shovívavosti a houževnatosti, jistě i tento krok bez problémů překonáte.

Předposlední fáze procesu

Dostáváme se již do předposlední fáze založení společnosti s ručením omezeným, kdy budete muset navštívit notáře a sepsat s ním společenskou smlouvu. Do té s jeho pomocí sepíšete všechny náležitosti a právě u něj stanovíte výšku počátečního kapitálu společnosti, který následně zašlete na onen speciální bankovní účet, který jste před nějakou dobou založili.

Jak na zápis do obchodního rejstříku

Poslední, nejtěžší fáze právě nadešla. Zápis do obchodního rejstříku. Pro někoho noční můra, pro jiné další z mnoha kroků. V této chvíli navštívíte nejbližší krajský úřad se všemi doklady a podklady, které jste během vaší cesty za s.r.o. nashromáždili. Tyto doklady zde spolu s další vyplněnou žádostí o zapsání do obchodního rejstříku předložíte a již budete čekat. Během několika dnů, podle toho, jak rychle vám přidělený soudní úředník bude postupovat, obdržíte odpověď, zda vaše společnost je či není zapsána v obchodním rejstříku. Dojde-li k negativní odezvě, budete muset některou z chyb, která byla během schvalování vaší žádosti nalezena, opravit a žádost opětovně podat. Pak by ale již mělo dojít k zápisu a tak formálně ke vzniku vaší společnosti s ručením omezeným.

Kolik bude založení společnosti s ručením omezeným stát?

Kolik celý tento proces bude stát korun? To vám nikdy nikdo přesně neřekne! Už jen z toho důvodu, že od 1. ledna 2014 si můžete stanovit počáteční kapitál od jedné koruny až klidně po několik milionů. Pouze vám můžeme vyčíslit, kolik budou stát návštěvy na jednotlivých úřadech. Výpis z katastru nemovitostí obvykle stojí okolo jednoho tisíce korun. Podání žádosti o živnostenské oprávnění vás pak vyjde na dalších tisíc korun. Založení a následné vedení bankovního účtu u mnoha bank bývá zdarma. Poplatek za sepsání společenské smlouvy u notáře se odvíjí od výše počátečního kapitálu, takže tuto částku nemůžeme s přesností vyčíslit, ani pak samotný počáteční kapitál. V neposlední řadě je zápis do obchodního rejstříku. Ten vás bude stát přesně 6 000 korun a jedná se tedy o nejnákladnější položku. Celkem vás tedy založení společnosti s ručením omezeným vyjde na 8 000 korun, ovšem to je pouze orientační, protože k tomu budete muset připočíst počáteční kapitál, odměnu notáři a možný poplatek v bance.

Podobné články...