Správný název firmy? Zaručený klič podnikatelského úspěchu!

Správný název firmy? Zaručený klič podnikatelského úspěchu!Co vás napadne jako základní předpoklad úspěšného podnikání? Dobrý nápad? Dostatek finančních prostředků? A co takhle Správný název firmy? Zaručený klič podnikatelského úspěchu!správně zvolený název firmy – čili její obchodní jméno? Řada začínajících, ale i zkušených podnikatelů právě volbu obchodního názvu dosti podceňuje. V mnohých případech však právě jméno rozhoduje o tom, zda se o vás potenciální klienti a zákazníci začnou zajímat či nikoli. Pojďme se podívat na10 nejúspěšnějších tuzemských a zahraničních firem a trošku statistiky, jenž je s jejich názvy neodmyslitelně spojená.

Proč je název firmy důležitý?

Jak vytvořit název firmy, který bude obchodně účinný? Jak docílit toho, aby si vás klienti a obchodní partneři bezpečně zapamatovali? Věřte, že postup není ani trochu jednoduchý. Pokud si nevíte s názvem rady, raději nestřílejte „slepými“ a využijte služeb profesionálních reklamních agentur a grafických studií, které se na tuto problematiku specializují. Pomohou vám s vytvořením obchodního názvu, stejně jako s logotypem nebo propagačními materiály, jež budou vaši firmu charakterizovat. Je pochopitelné, že služby těchto profíků nejsou zadarmo, věřte však, že tato investice se vám v průběhu podnikání mnohonásobně vrátí. Správně zvolené obchodní jméno vám pomůže proniknout na nové trhy. Zároveň se originálním, vtipným či netradičním názvem zapíšete do podvědomí široké veřejnosti.

Nejúspěšnější firmy roku 2014

A jak jsme slíbili na začátku, přinášíme vám žebříček 10 českých i zahraničních firem, které se staly v roce 2014 bezkonkurenčně nejúspěšnějšími. Úspěšnost je zde posuzována dle dosažených zisků, jelikož ovšem budete drtivou většinu znát, tak nám dáte za pravdu, že jméno, potažmo název firmy, sehrává v její minulosti, současnosti, ale i budoucnosti značnou roli. Ale nyní zpět ke slibovanému žebříčku:

TOP 10 nejúspěšnějších českých firem

 1. ŠKODA AUTO, a.s.
 2. ČEZ a.s.
 3. AGROFERT, a.s.
 4. RWE Supply & Trading CZ, a.s.
 5. UNIPETROL, a.s.
 6. FOXCONN CZ s.r.o.
 7. Energetický a průmyslový holding, a.s.
 8. ČEPRO, a.s.
 9. MORAVIA STEEL, a.s.
 10. Eni Česká republika, s.r.o.

TOP 10 nejúspěšnějších zahraničních firem

 1. Apple
 2. Google
 3. Coca Cola
 4. IBM
 5. Microsoft
 6. GE Money Bank
 7. Samsung
 8. Toyota
 9. McDonald’s
 10. Mercedes Benz

Troška statistiky na závěr

Pokud se detailně zaměříte na nejúspěšnější zahraniční firmy, pak můžete vypozorovat několik zajímavých skutečností a statistik. Průměrná délka názvu firmy je v zahraničí 7 znaků. 90 % všech zahraničních názvů firem má do 13 písmen. U nás jsou trendy poněkud jiné. Obecně lze říci, že mezi deset nejúspěšnějších českých firem se probojovali jak společnosti, které se délkou obchodího názvu inspirovaly v zahraničí, tak ty, které sázejí na historii a regionální příslušnost.

Jaké zásady platí pro tvorbu názvu firmy?

Obecně by neměl být název firmy delší, než 2 slova. Ideální je jednoslovný název do 10 znaků. Volte takové názvy, které mají maximálně 4 slabiky. Nejvhodnější variantou jsou ovšem tříslabičné názvy. I zde proto platí staré známé přísloví – všeho s mírou. Dlouhý název může být sebevíc sofistikovaný, ovšem úspěch vám u zákazníků ani potenciálních klientů s největší pravděpodobností nezaručí.

Podobné články...