Společnost s ručením omezením – jak ji získat?

Pokud se podíváme na jednu z nejoblíbenějších podnikatelských forem u nás, pokud zohledníme právnické osoby, je to určitě společnost s ručením omezením. Ta je v posledních letech velkým hitem. Důvodem je hlavně to, že došlo nejenom ke snížení povinnosti základního vkladu, který už může být i korunový, ale výrazně se snížili také náklady spojené s jejím založením.

Pokud se podíváme na hlavní cesty, jak může být společnost s ručením omezením získána. Je nutné říci, že varianty jsou hned tři. Je to buď klasické založení, založení na klíč, stejně jako koupě firmy. A jaká varianta se dnes jeví jako nejlepší? Pojďte to společně s námi poznat.

Klasické založení firmy

Jedná se o postup, který se rozhodně jeví jako ten nejsložitější. Důvodem je to, že hlavně začínající podnikatel nemusí mít dostatek zkušeností a tak musí nejprve studovat jednotlivé věci a následně musí obíhat jednotlivá místa, která se založením souvisí. Pokud se ohlédneme do minulosti, potom se jednalo hlavně o:

  • Živnostenský úřad
  • Notář
  • Rejstříkový soud

Dnes už může být většina věcí vyřízena přímo u notáře, což znamená, že se celý postup výrazně ulehčí. I tak ale může být pro nováčka celkem náročný. A to nejenom na čas, ale v mnoha případech také na peníze. I proto tuto cestu volí už spíše jenom ti lidé, kteří mají se zakládáním firem více zkušeností. Nováčci raději využívají možnost číslo dvě.

Založení společnosti s ručením omezením na klíč

Tato možnost je dnes rozhodně tou nejvyužívanější u toho, kdo má zájem založit si firmu, která bude zcela čistá a zároveň u toho nebude třeba myslet na jakékoliv složité administrativní postupy a povinnosti. Vše probíhá velmi jednoduše, jelikož stačí oslovit některou z firem, které založení s.r.o. aktivně nabízí. Následně už stačí jenom dodat několik důležitých informací, které se firmy jako takové přímo týkají. Pokud se podíváme na to, jaké to mohou být, rozhodně zde figuruje:

  • Název společnosti
  • Jednatelé a společníci
  • Adresa sídla
Chcete založit společnost s ručením omezení? Sepište si výhody i nevýhody.

Chcete založit společnost s ručením omezení? Sepište si výhody i nevýhody.

Po předání všech potřebných informací se už firma, která se na zakládání společností specializuje, sama pustí do práce. Výsledkem toho všeho je fakt, že předá objednavateli hotovou firmu, se kterou může ihned začít podnikat. To vše často velmi rychle. Pokud jde o finanční hledisko, může být tento postup o něco dražší, než předchozí. Na druhou stranu je možné ušetřit velké množství času. A to i proto, že různé dokumenty a podklady lze jednoduše vyřídit i z domova, pomocí klasické pošty. Dále nezapomínejme i na různé doplňkové služby, jako může být založení s různě velkým půjčeným vkladem, nebo i případné zajištění sídla na požadované adrese. I to jsou důvody, proč jít touto cestou.

Koupě společnosti s ručením omezením

Poslední možnost můžeme zařadit mezi velký hit hlavně tam, kde je velký zájem začít podnikat skutečně co možná nejrychleji. Pokud se totiž podíváme na to, jak celý proces ready made společností probíhá, tak jde jenom o formální přepis spojený s jinými jednateli, ale i společníky. Jde tedy o prodej již hotové firmy, u které se změní údaje na nové. Kromě osob ve vedení firmy se přirozeně může změnit třeba její název, nebo sídlo. Důležité je však uvést, že tyto změny jsou následně uvedeny v obchodním rejstříku a tak jde celkem snadno poznat, že daná společnost je koupená. To může mnoha lidem vadit.

Dodejme také informaci, že koupě takové společnosti není spojena s jakýmkoliv rizikem. Pokud jde skutečně o ready made společnosti, znamená to, že se jedná o firmy vytvořené za účelem dalšího prodeje. Nikdy se s nimi nepodnikalo a tak nemají jakékoliv dluhy, nebo závazky. Přirozeně mohou mít splacený kapitál v různé výši, stejně jako již mohou být v případě zájmu spojeny s některým z prestižních sídel ve větších městech.

Myslete na budoucnost

Pokud chcete mít společnost s ručením omezením, je určitě dobré myslet i na budoucnost. A to v souvislosti s tím, zda se budete chtít stát plátcem DPH. Pokud nikoliv, není v podstatě problém zvolit jakoukoliv z výše popsaných možností. Pokud ale plátce chtít budete, je dnes poměrně těžké se k plátcovství zaregistrovat. Znamená to mnoho úsilí, mnoho dokladů a také celou řadu nezbytných podkladů. A výsledek je nejistý. V takovém případě více, než klasické založení doporučujeme jít spíše poslední navrhovanou cestou. Tedy takovou, kdy si koupíte ready made společnost, která již plátcem DPH je.

Stejně tak doporučujeme hledět na budoucnost i s ohledem na to, zda máte v plánu vzít si na firmu například úvěr, nebo vytvořit jiný závazek. Často hraje roli i historie, kterou nové společnosti jednoduše nemají. I zde tak může být dobrou volbou právě ready made firma, u které budete mít možnost jednoduše koupit společnost s různě dlouhou historií, která tak bude mít na tuzemském trhu mnohem lepší výchozí pozici.

Podobné články...