Zajímavá podpora vašeho podnikání v podobě grantových projektů velkých firem

Zajímavá podpora vašeho podnikání v podobě grantových projektů velkých firemŘíká se, že základem úspěšného podnikání je objevení díry na trhu a dobrý nápad. Ovšem ne vše je tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Samotný nápad a snaha proniknout do podnikatelských vod je jedním nikoli jediným předpokladem úspěchu. K tomu, abyste své podnikání dokázali vůbec rozjet, potřebujete také nějakou finanční zálohu a zejména pak odhodlání dojít až do vysněného cíle.

Nenechte se odradit a dobře si to spočítejte

Mnoho začínajících podnikatelů se nechá odradit dravým podnikatelským prostředím a agresivní konkurencí. Pokud již dopředu cítíte pochybnosti a ve svůj podnikatelský záměr 100 % nevěříte, zbytečně neriskujte a do podnikání se bezhlavě nepouštějte. Jestliže však víte, že máte šanci uspět a uděláte pro to maximum, nic by vám nemělo bránit v rozjezdu… Až na… finance. A právě těm budou věnovány následující řádky.

Kde vzít finance pro svůj projekt

Možností, jak sehnat větší či menší finanční obnos máme poměrně značné množství. Některým ze zajímavých možností jsme se věnovali v jednom z předchozích článků. Pokud rozjíždíte projekt větších rozměrů, můžete se poohlédnout po dotacích a grantech plynoucích z Evropské unie. Zde se ovšem připravte na řadu podmínek a závazků, jež musíte splnit. Řešením této zapeklité situace může být také podnikatelský úvěr. Vždy je ovšem lepší mít alespoň nějaké vlastní finance a snažit se získat peníze z jiných zdrojů.

Grantové projekty velkých firem

Další možnost představují grantové projekty velkých firem. Příkladem může být projekt Nastartujtese.cz, který představila Komerční banka. Tento projekt je určen jak fyzickým osobám, tak neziskovým organizacím. Stejně jako u jiných projektů, i zde je nutno splnit určité podmínky a kritéria. Konkrétně u projektu Komerční banky se jedná o prostředky, které lze použít na podporu sociálně a zdravotně handicapovaných občanů, bezpečnost silničního provozu, prevenci rizikového chování dětí a mládeže a zlepšování finanční gramotnosti. Pokud tedy realizujete projekt, jenž s vyjmenovanými oblastmi úzce souvisí, můžete požádat o grantový příspěvek. Bohužel poslední výzva byla ukončena k 30. 6. 2015. Zda Komerční banka vyhlásí novou výzvu, je zatím ve hvězdách.

Další grantové projekty velkých firem

Jedním z dalších projektů je například projekt t RWE Gas Storage. Cílem tohoto programu je podpora rozvoje regionů a obcí v místech působení společnosti. Abyste na finanční prostředky od společnosti RWE dosáhli, musíte opět splnit několik podmínek. Jednou z nich je i územní lokalizace. Společnost poskytuje prostředky zejména těm obcím, v jejichž blízkosti se nachází jejich provozy. Dále se pak také posuzuje míra vlivu projektu na okolí, hmatatelnost a prospěšnost projektu, stejně jako aktivita samotných žadatelů.

Na co si dát pozor?

Jelikož existuje grantových projektů značné množství, bylo by škoda některého z nich nevyužít. Vždy je ovšem důležité dopodrobna nastudovat všechny podmínky poskytnutí finančních prostředků. Mnohdy stačí sebemenší detail k tomu, aby vám dotace nebyla schválena, a druhou šanci již třeba nemusíte dostat. Na vyřizování a schvalování dotací se pochopitelně specializují i nejrůznější firmy, nutno podotknout, že jejich služby rozhodně nepatří k nejlevnějším.

Podvádět se nevyplácí

Grant máte schválen a penízky se kutálí na váš účet. Pokud by vás někdy v budoucnu napadlo použít je pro jiné účely, než pro které byly poskytnuty, raději tuto myšlenku rychle zaplašte. Příslušené orgány společnosti, speciálně ustanovené pro výkon své funkce, totiž provádějí průběžnou i následnou kontrolu financování. A pokud zjistí jakýkoli nedostatek, budou požadovat okamžité navrácení poskytnutých prostředků. Nepoctivce pravděpodobně kromě toho nemine ani tučná pokuta.

Podobné články...