Vyplatí se dnes vůbec ještě začít podnikat?

5Podnikat se vyplatí vždy – vždy však jen za splnění určitých podmínek. Které to jsou a vyplatí se to konkrétně vám? Než se pustíte do náročného terénu podnikání na vlastní pěst, pokuste se poněkud si ho zmapovat, rozhodně se vám to do budoucna vyplatí.

Podmínka první, nejdůležitější – zvolit si vhodný obor

Není podnikání jako podnikání. Ohlásit živnost může v podstatě kdokoliv, kdo má pár stovek na kolek, a nepatří-li daný obor ke koncesovaným, může se do podnikání pustit v podstatě okamžitě. Vybrali jste si ale perspektivní obor? V prvé řadě si vždy předem prověřte konkurenci v místě i širším okolí. Jen těžko budete konkurovat již zavedeným firmám, nenabídnete-li žádnou převratnou inovaci v dané oblasti.

Perspektivní obor podnikání – služby pro seniory

V současnosti k jednoznačně perspektivním oborům podnikání patří produkty a služby, jejichž cílovou skupinou jsou senioři. Populace stárne, seniorů přibývá a rozhodně na ně dnes již nelze pohlížet jako na babičku ze známé povídky Boženy Němcové. Dnešní senioři jsou do vysokého věku aktivní, často dobře finančně zajištění a mají zájem o plný a i tak trochu nadstandardní život. Zkrátka si chtějí dopřát vše, co dříve kvůli starostem o děti a bydlení nemohli.

Zajímá nás, co jíme

Nejen senioři, ale také mladší generace se pak v současnosti více soustředí na kvalitu potravin, které přijdou na jejich stůl. Biozemědělství a trh se zdravými potravinami všeobecně, je hudbou budoucnosti.

Generace v produktivním věku utrácí za děti

V produktivním věku je v současnosti generace narozená v 70. letech minulého století – generace silná a početná. Lidé v produktivním věku mají peníze a investují je, jak jinak, nejvíce do svých dětí. Přestože porodnost klesá, nároky na péči o dítě stoupají a životní standard, který si pro něj rodiče představují, rovněž. Zároveň vzrůstá časová a pracovní vytíženost rodičů, kteří tak ocení možnost zaplatit pro své dítě různé služby, akce, kroužky, hlídání…

Máme rádi zvířata

– ať už jsou chlupatá nebo ne. Pořizujeme si je, pečujeme o ně, stávají se našimi kamarády, sdílejí s námi život. Nějakého domácího mazlíčka má až polovina všech domácností v celé České republice. A jsme ochotni do nich hodně, ale opravdu hodně investovat. I tady se otevírají široké možnosti, jak se podnikatelsky uplatnit.

Nové technologie

Co svět světem stojí, rozvíjejí se nové a ještě novější výrobní postupy, vznikají nové technologie a výrobky. Máte nějaký vlastní geniální nápad? Nebo můžete investovat do nějakého cizího. Zvolíte-li dobře, neproděláte.

Podmínka druhá – dobrá finanční gramotnost

Jako podnikatel se budete muset potýkat s úplně novými věcmi – s účty, fakturami a dalším papírováním. Řádně vedené účetnictví je základem úspěšného podnikání. Plete-li si podnikatel sčítání s násobením nebo hotovost se ziskem, čekají jej krušné časy, až se finanční úřad bude domáhat svého spravedlivého podílu. Chcete-li začít podnikat, studujte! Přečtěte si obchodní, živnostenský i občanský zákoník. (A sežeňte si dobrého účetního!)

Podobné články...