V čem podnikat na mateřské? Máme pro vás 5 tipů a praktické rady, jak začít!

V čem podnikat na mateřské? Máme pro vás 5 tipů a praktické rady, jak začít!Mateřská, potažmo rodičovská dovolená je vše, jen ne ona proklamovaná „dovolená“. I přesto, že patří narození dítka mezi nejšťastnější okamžiky v životě ženy, po nějakém čase vás může každodenní rutina pomalu, ale jistě ubíjet. Budíček v šest ráno, přebalit, nakrmit, uspat, přebalit, nakrmit, uspat a tak stále dokola. Není se čemu divit, že řada maminek po nějaké době zjistí, že pobyt na mateřské pro ně již není tak příjemný, jako na začátku a začnou se poohlížet po nějaké podnikatelské aktivitě. Svůj podíl na jejich rozhodnutí má také výši mateřské, která je vše, jen ne dostatečná. Máme pro vás 5 tipů, v čem podnikat na mateřské i praktické rady do začátku.

1. Účetnictví a daně

Zřejmě tím nejrozšířenějším oborem, v němž maminky na mateřské podnikají, je účetnictví, potažmo daně. Pokud jste o účetní rozvrh nezavadili na střední nebo vysoké škole, nezoufejte. Kurzy můžete absolvovat v jakémkoli věku a mnohdy na ně dostanete i příspěvek z úřadu práce. Jelikož jsou účetní velmi žádané, o práci mít nouzi nebudete. Pracovat můžete z domova nebo se domluvit na flexibilní pracovní době a do firmy dojíždět třeba dvakrát týdně.

2. Rukodělné práce

Řada maminek na mateřské začne prokládat péči o dítko nějakou manuální, chcete-li rukodělnou činností. Některé maminky postavily byznys na šití kožených capáčků pro děti, kabelek nebo vlastní módní značce. Unikátní byl nápad jisté maminky, která pro děti začala šít textilní jídlo. Nápad se okamžitě stal hitem a její originalita a kvalitní české výrobky válcují internet.

3. Kosmetika a péče o tělo

Patříte-li k maminkám, které péči o svůj zevnějšek nezanedbávají ani po narození potomka, můžete se v tomto oboru skvěle uplatnit. Založit si můžete živnost a jako provozovnu zvolit svůj byt či místnost v domě. Můžete dělat kosmetičku, manikúru, pedikúru nebo třeba podnikat v oboru kadeřnictví. Nutno podotknout, že pro tento typ podnikání byste měli mít odpovídající vzdělání nebo alespoň kurz.

4. Vlastní značka

Založit si můžete také vlastní módní značku, značku obuvi, přírodní kosmetiky a podobně. I zde je ovšem nutný dobrý nápad a chuť zdolávat překážky, které podnikání nabízí. Dát se na podnikatelskou dráhu je totiž poměrně náročné a skloubit podnikání s péčí o rodinu zvládnou pouze ty nejšikovnější.

5. Projekční činnost

Projektovat, kreslit výkresy nebo návrhy domů můžete také v pohodlí svého domova. I zde je ovšem nutno mít odpovídající vzdělání a nemalé zkušenosti. Kromě toho legální formy programů, v nichž návrhy tvoříte, nepatří mezi nejlevnější a vyžadují vysoký počáteční kapitál. Na druhou stranu je ovšem projekční činnost poměrně zajímavě ohodnocená a odměna za jeden výkres může směle převýšit hodnotu měsíční mateřské.

Praktické rady jak a kde začít

Ze všeho nejdříve si vše dobře promyslete. Schází-li vám inspirace, můžete nahlédnout do jednoho z našich minulých článků, který je zaměřen na podnikání žen. Začněte se zajímat o obor, v němž hodláte podnikat a nebojte se vyhledat si stejně zapálené maminky nebo ty, které již svůj podnikatelský záměr uskutečnily. Pokud hodláte podnikat v rukodělné oblasti, můžete se se svými výrobky pochlubit na stránkách k tomu určených (např. Fler.cz). Své štěstí můžete vyzkoušet i na aukčních serverech (např. eBay, Aukro). Chcete-li si založit živnost, učiníte tak na jednotném registračním místě, které bude kontaktovat úřad sociálního zabezpečení, vaši zdravotní pojišťovnu i finanční úřad. Odpadají tak starosti s obíháním jednotlivých úřadů, které zbytečně zdržovalo a spoustu lidí odrazovalo.

 

Podobné články...