Jaké jsou výhody pro podnikající studenty?

2Svůj osobní „americký sen“ má jistě každý z nás. Pokud studujete vysokou školu, máte zpravidla více času, než na škole střední. Čas můžete investovat do nejrůznějších volnočasových aktivit, sportu anebo se můžete také rozhodnout pro rozjezd své vlastní podnikatelské kariéry. Ono skloubit školu a podnikání není ani trochu jednoduché. Vybalancovat hranici mezi tím, kolik času trávit studiem a kolik podnikáním také nepatří k nejlehčím činnostem. Pokud se vám to však (i přes nějaký ten opakující ročník) podaří, můžete se těšit ze slibně rozjetého vlaku, který může po studiích nabrat ještě na větších obrátkách. Pokud začnete s podnikáním již během studií, s největší pravděpodobností budete mít zajištěnou práci na spoustu let dopředu (to na rozdíl od spolužáků, kteří budou obcházet firmy, v horším případě skončí na úřadech práce). Jaké výhody s sebou takové podnikání při studiu nese?

Výhoda č. 1 – osoby vykonávající částečnou podnikatelskou činnost

Jako první se v začátcích své podnikatelské kariéry setkáte s problematikou sociálního a zdravotního pojištění, jehož placení je pro podnikatele, zaměstnavatele i zaměstnance povinné. Zdravotní a sociální pojištění je hrazeno prostřednictvím záloh, které jsou však odlišné pro skupinu osob vykonávající hlavní a vedlejší podnikatelskou činnost. Studenti patří do té druhé skupiny, která v některých případech tyto zálohy nemusí hradit nebo je hradí v nižší výši. Kdy je tedy student oproštěn od placení těchto záloh? Zejména v počátcích svého podnikání nebo tehdy, pokud se mu příliš nedaří. V opačném případě (od určité výše zisku) se však z této povinnosti „nevyvlíkne“.

Výhoda č. 2 – zajištěná budoucnost

Samotné rozhodnutí pro začátek podnikání by mělo být podpořeno dobrým nápadem. Takovým nápadem, který zde doposud nemá konkurenci nebo vede k úspěšnému „zalepení“ mezery na trhu. Pokud se vám podaří přijít s něčím originálním nebo nadmíru žádaným, můžete se do budoucna zajímavě zajistit. Na rozdíl od svých kolegů – spolužáků budete mít jistotu pracovního místa a vy sami budete svým vlastním pánem.

Výhoda č. 3 – osvojení si zásad time managementu

Základním předpokladem úspěšného podnikatele je schopnost plánovat. Žádnému z nás nebyl dán neomezený čas a každá minuta je proto velmi drahá. Právě této problematice se věnuje time management, který můžeme charakterizovat jako schopnost řídit čas. Podnikání při studiu vás bude každodenně stavět před volbu – jít na důležitou přednášku nebo se sejít s klientem a dojednat podrobnosti nové smlouvy? Přihlásit se na termín zkoušky nebo věnovat svůj čas oslovování nových klientů, u kterých je velká pravděpodobnost navázání spolupráce? Schopnost správně se rozhodnout a naplánovat si věci tak, aby do sebe zapadaly jako puzzle, to chce notnou dávku schopností a dovedností založených právě na time managementu. Během svého studia, kdy budete zároveň také podnikat, se můžete v tomto oboru zdokonalit a dosáhnout úrovně, která vám pomůže zajistit si třeba i tři hodinky volného času denně.

Výhoda č. 4 – daňové zvýhodnění

Ani studenti nejsou oproštěni od nepříjemné povinnosti, která na ně čeká během měsíce března. Ano, tušíte správně, na mysli máme podávání daňového přiznání. Pokud si daňové přiznání necháte zpracovat od daňového poradce, březnový termín pro vás neplatí. Jako podnikající student však můžete uplatňovat nejen slevu na poplatníka, ale také zajímavou slevu na studenta.

Podnikání během studentských let s sebou nese spoustu zajímavých výhod. Máte-li dobrý nápad a chuť vrhnout se do něčeho nového a doposud nepoznaného, sesbírejte odvahu a vzhůru do podnikatelského víru!

Podobné články...