Vysoká škola, podnikání, nebo obojí? Dá se to zvládnout?

Start podnikání již při studiu je pro mnoho mladých lidí lákavý hned z několika důvodů. Mohou si tak vydělat nemalé peníze, rozběhnout vlastní profesní kariéru a ještě mohou díky svému statusu studenta při podnikání využít různých výhod.

Z jedné strany není podnikání při studiu zrovna nejsnazší, musíte totiž zvládnout sedět na dvou židlích zároveň a nespadnou při tom ani z jedné. A z té druhé strany to může být nejvýhodnější. Abychom vše uvedli na pravou míru, mluvíme tu samozřejmě o podnikání při studiu do 26 let věku studenta či podnikatele a o podnikání na vedlejší pracovní poměr, kdy hlavní činností je právě ono studium.

Tip: V první řadě si budete muset srovnat priority. Pro vás zkrátka vypracování seminární práce nebude něčím, na čem stojí  svět.

Jednoduše řečeno, vysoká škola vytváří dobré zázemí pro podnikání, zvládnout vše však může být náročné. Není také pravdou, že jako student nemusíte platit nic, některé povinnosti s vám také nevyhnou.

Co je třeba platit?

Na začátku podnikání musíte na OSSZ (dle místa pobytu) oznámit váš začátek podnikání.Pokud studujete a podnikáte jako OSVČ, tak se jedná o vedlejší činnost a povinnost platit sociální pojištění se na vás nevztahuje. Pokud však váš výdělek přesáhne částku určenou pro konkrétní rok, povinnost se začne vztahovat i na vás.

Jaké slevy lze uplatnit?

jako student si můžete odečíst nejen vynaložené náklady a uplatnit slevu na poplatníka, ale také si můžete odečíst slevu na studenta. Všechny ostatní výhody se pak u studenta uplatní stejně jako u ostatních. Nárok máte dále na slevu na poplatníka, zvýhodnění na dítě, případně nezaměstnaného partnera, kterého živíte.

Tip: Stejně jako stovky dalších studentů můžete využít možnosti vypracování seminárních prací na zakázku. Zcela anonymně tak získáte potřebné podklady.

Podnikání při studiu je velmi náročné. Výhodou je, že jste pánem svého času a netlačí na vás šéf. Nevýhodou je, že podnikáním můžete přijít o peněžní prostředky a čas. Přesto doporučujeme začít podnikat při studiu, protože si většinou nemusíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, čímž ušetříte peníze na vaše podnikatelské aktivity.

Podobné články...