Pronájem bytu v Opavě: jak nastavit činži a ochránit se před problémovým nájemníkem

Pokud se chystáte na pronájem bytu v Opavě a nevíte si rady s takovými záležitostmi, jako je nastavení optimální činže nebo ochrana před potížemi s nesolidním nájemníkem, pak jste tu správně. Poptávka po bydlení je ve městě vysoká a spolehlivě převyšuje nabídku. Vy máte to štěstí a některý z opavských bytů vám říká pane? Výborně! Nejprve se podíváme, jak nejlépe zjistit, kolik vám může vaše nemovitost měsíčně vydělat a později vám poradíme, jak se hned od začátku ochránit před možnými problémy, které čas od času vlastníky bytu trápí.

Pronájem bytu jako východisko z nouze?

Opava se společně s Frýdkem – Místkem dělí o třetí příčku v žebříčku nejlidnatějších měst Moravskoslezského kraje. V současnosti zde žije více než 56 tisíc lidí. Asi nebude velkým překvapením, když z nedávných průzkumů vyplynulo, že by většina zdejších obyvatel dala přednost vlastní nemovitosti před pronájmem. V tom se od zbytku republiky nijak neliší. Co jim v realizaci jejich představ brání? Jsou to vysoké ceny.

Přestože růst cen nemovitostí v České republice letos zpomalil, stále patří k nejvyšším v rámci celé EU. Bydlení je u nás už natolik drahé, že je pořízení vlastní střechy nad hlavou mimo možnosti čím dál větší části populace. Pro ty, kdo nedisponují dostatečnými finančními prostředky a nejsou ani schopni získat hypoteční úvěr, je jedinou volbou pronájem. Jde však ve většině případů pouze o jakési východisko z nouze. To je zřejmé. Patříte k těm šťastnějším, kteří nejenže bydlí ve svém, ale mají navíc v Opavě k dispozici další nemovitost? Pak vás asi bude zajímat, o jakou činži si můžete říct potenciálním nájemníkům, kterých se jistě objeví dost a dost.

Jak se určuje optimální činže?

Než se vrhnete na sestavování inzerátu, musíte nejprve stanovit výši činže. Existuje několik způsobů, jak si s tím poradit. Můžete samozřejmě projít dostupnou inzerci a podívat se, za kolik jsou ve vaší lokalitě nabízeny byty podobné velikosti a srovnatelného stavu. Za spolehlivější metodu je však považováno využití tzv. cenových map. Na internetu jich najdete několik a to většinou bezplatných. Cenové mapy jsou dostupné v několika verzích. Jedny zobrazují ceny nemovitostí, přičemž pracují s reálnými prodejními cenami, které kupující zaplatili. Další, které budou zajímat vás, se týkají nájemného. Díky podobné mapě si uděláte slušnou představu, o jaké částky si vlastníci bytů ve vaší lokalitě řekli a podle toho se můžete zařídit.

Nájemní byty v Opavě (4.Q/2020)

LOKALITADISPOZICEPODLAH. PLOCHASTAVČINŽE
Kateřinky1+136 m2Po rekonstrukci6 300 Kč
Předměstí2+kk56 m2Novostavba9 900 Kč
Kylešovice3+kk90 m2Podkrovní15 000 Kč
Kateřinky4+kk106 m2Mezonet + zahrada18 000 Kč

3 tipy, které vám zajistí klidnější spánek

O výši činže už máte jasno? Podali jste inzerát a čekáte, až se začnou ozývat první zájemci? V tom případě se podívejte, co je třeba učinit, aby pro vás uzavření nájemního vztahu bylo snadné a abyste mohli v klidu spát, až byt předáte do užívání novému nájemníkovi.

  1. Zájemce o bydlení si pečlivě prověřte!
  2. Sepište detailní smlouvu!
  3. Nezapomeňte na exekuční doložku!

Důvěřuj, ale prověřuj!

Nemovitost není věc zanedbatelné hodnoty. Ceny bydlení rostou i kvůli nedostatku nových bytů a to navzdory faktu, že se v České republice staví víc než v minulosti. Než dáte svůj byt do užívání naprosto cizímu člověku, měli byste si opatřit maximum dostupných informací. Můžete začít tím, že si projdete registr dlužníků, evidenci exekucí a také insolvenční rejstřík. Pokud někde narazíte na jméno vašeho budoucího nájemníka, měli byste se ve vlastním zájmu poohlédnout po někom jiném. Jestliže jeho jméno nikde neobjevíte, můžete pokračovat žádostí o reference. Člověk, který o váš byt skutečně stojí, s tím nebude mít problém. Poskytne vám například dobrozdání od svého zaměstnavatele nebo od majitele bytu, který měl v nájmu v minulosti. Uděláte si díky tomu obrázek o tom, jak je spolehlivý.

Smlouva by měla obsahovat víc, než jen povinné položky

Součástí každé nájemní smlouvy je celá řada údajů. My nyní pomineme ty nejzásadnější, jako jsou jména či rodná čísla účastníků. Podíváme se na taková ustanovení, kterými můžete vznikající vztah dopodrobna upravit. Nejde sice o nic, co by ve smlouvě bezpodmínečně být muselo, ale chcete-li předejít možným konfliktům, určitě do smlouvy zapracujte co nejvíce položek, které vám v budoucnu mohou ulehčit situaci. Jakých?

  • Kdy a za jakých okolností budete mít právo do bytu vstoupit.
  • Upravte i přítomnost domácích zvířat a to přesto, že má na chov mazlíčků nájemník ze zákona právo. Jde však o detaily.
  • Pokud vám vadí cigaretový kouř, můžete kouření v bytě zakázat.
  • Sjednejte způsob údržby nemovitosti a postup při řešení oprav.
  • Nezapomeňte na předávací protokol, kterým předejdete jakýmkoliv budoucím dohadům o tom, v jakém stavu jste nemovitost předali.

Do smlouvy můžete pochopitelně zakomponovat i další věci, na kterých se předem dohodnete. Čím víc, tím líp.

Doložka může být problematická, ale…

Připojení exekuční doložky je sice některými odborníky považováno za poněkud problematické, ale přesto na ní trvejte. Může vám pomoci v případě, kdy nájemník přestane platit. Soudní tahanice jsou nejen časově, ale mnohdy i finančně náročné, a přestože se dříve či později neplatícího člověka zbavíte, ušlý zisk vám zřejmě nikdo nenahradí. Doložka o přímé exekuční vykonatelnosti je jednoznačně rychlejší a levnější cestou, jak nájemníka vystěhovat a začít hledat nového, spolehlivějšího.

Máte s neplatiči nějakou zkušenost nebo jste doposud měli štěstí jen na solidní nájemníky?

Podobné články...