Výhody sídla firmy v Praze – i virtuální sídlo dodá na prestiži, poskytovatelé toho ale dovedou ještě více. Nenechte se ale napálit!

Výhody sídla firmy v Praze se vyplatí zvážit všem podnikatelům, kteří chtějí posílit image svého podniku v očích potenciálních klientů. Atraktivní adresa spíše přiláká zákazníky či obchodní partnery. Důvodů, proč si sídlo firmy v Praze zřídit, je ale vícero. Začínajícím firmám může dát pražské sídlo náskok několika koňských délek vůči jejich konkurentům, a to i tehdy, jedná-li se pouze o sídlo virtuální. Při výběru sídla je nicméně radno dát na selský rozum a vyhnout se nástrahám.

Proč je Praha výhodným místem pro sídlo firmy?

Je totéž jako ptát se, proč je výhodným místem pro sídlo firmy centrum prakticky veškeré obchodní a politické moci v zemi, místo nevyčerpatelných možností, jak rozvíjet svůj business či kariéru, místo, které pro Vás může představovat odrazový můstek do celého světa. Místo, které patří do top 10 nejbohatších regionů Evropy. Vynikající infrastruktura, síť kontaktů, které je zde možno navázat, vysoká kupní síla a také vyšší míra anonymity – to jsou jen některé z výhod, které do hlavního města lákají ročně tisíce podnikatelů, umisťujících sem svá sídla.

Udržovat si ale stálou pražskou kancelář může být pro začínající podnikatele finančně vyčerpávající…

A proto je zde od roku 2009 k dispozici řešení, které je v USA a zemích západní Evropy již delší dobu normou. Firmy, které se touží zatraktivnit, ale zároveň si stálou kancelář nemohou či nepotřebují dovolit, mohou totiž využít možností takzvaného virtuálního sídla. Poskytovatelé takto na svých adresách umožňují zapsat zájemcům do obchodního rejstříku své sídlo. Jedná se o velmi levné a jednoduché, nikoliv však jediné řešení. Těm, kteří od to stojí, dokáže solidní poskytovatel virtuálních sídel nabídnout služby, které jejich virtuální adresu podstatně přiblíží té fyzické.

Virtuální sídlo versus sídlo fyzické

Nechat si pouze zapsat do rejstříku virtuální pražskou adresu může představovat první krok. S tím si zpočátku vystačí především začínající podnikatelé, OSVČ, start-upy a další subjekty, kterým stačí pracovat z domova, z chalupy, z kavárny či z míst, kde se jim sídlo zkrátka umisťovat nechce. Na virtuální adrese jim pak asistentka převezme, případně přepošle poštu – takovéto řešení se zprvu vyplatí většině těch, kteří chtějí uspořit. Již zavedeným podnikatelům nicméně jistě přijde vhod řada doplňkových možností, které jejich virtuální sídlo obohatí o vlastnosti sídla skutečného. Mezi ně patří například:

  • Správa datové schránky, sloužící ke komunikaci s úřady
  • Přijímání návštěv na recepci
  • Zastupování na úřadech na základě plné moci
  • Pronájem zasedacích místností k obchodnímu jednání
  • Služba virtuálního asistenta
  • Skenování důležitých dokumentů
  • Vedení účetnictví
  • Notářské a právní služby
  • Telefonní služby

Sídlo vybírejte obezřetně!

Abyste nekupovali zajíce v pytli, je dobré si před pořízením virtuálního sídla na dané adrese prohlédnout prostory, kde máte „sídlit“, případně si vyjasnit majetkové vztahy, které tam panují. Jestli nemovitost nevlastní pronajímatel, může v budoucnu vyvstat problém, například pokud dojde k jejímu prodeji. Pozor je třeba dávat též na podmínky pronájmu, nenechte se zbytečně tlačit do dlouhodobých pronájmů, které se vám později již nemusí vyplácet, či do nabídky služeb, které nevyužijete. Pakliže je vaším cílem zmíněná prestiž, vyhýbejte se adresám, na nichž sídlí stovky či tisíce dalších firem – eventuální klienty to může odradit. Než se pro určitého poskytovatele rozhodnete, řiďte se též jeho zkušenostmi i referencemi zákazníků.

Jaké výhody spatřujete v pořízení virtuálního sídla v Praze či jiném městě? Kterým subjektům a za jakých podmínek se toto řešení vyplatí? Pakliže máte s virtuálním sídlem zkušenosti, podělte se o ně s námi v komentářích!

Podobné články...