Kam bude nejlepší umístit sídlo firmy? Máme pro vás zajímavé rady a tipy!

Kam bude nejlepší umístit sídlo firmy? Máme pro vás zajímavé rady a tipy!Konečně jste si splnili svůj velký podnikatelský sen a na vlastní kůži si vyzkoušeli jaké to je být sám svým pánem. Pokud vás již prvotní euforie přešla, jistě jste začali řešit praktické otázky týkající se chodu firmy i jejího sídla. A když je řeč o sídlu, víte, kde je nejlepší ho umístit? Jaké riziko s sebou nese sídlo firmy nahlášené na trvalé adrese bydliště? A jakým způsobem můžete na pronájmu kancelářských prostor ušetřit? Nepřestávejte číst následující řádky a dozvíte se to!

Sídlo firmy na adrese trvalého bydliště?

zvláště začínající podnikatelé takto problém s umístěním sídla nejčastěji řeší. Pokud jste si založili živnost a kancelářské prostory ke svému podnikání příliš nepotřebujete, pak budete tuto možnost zřejmě také volit. Ovšem pozor, ne vždy je tato volba správná a bezpečná.

Co říká zákon?

Ze zákona musíte v sídle firmy zajistit styk s veřejností a orgány veřejné správy a také přebírání poštovních zásilek. To může nepříjemným způsobem narušit chod celé domácnosti. Jen se vžijte do situace, kdy se těšíte z narození prvního potomka, vaše manželka s ním setrvává na mateřské dovolené a vy v klidu a pohodě domova podnikáte. Tento „klid“ ovšem neustále narušuje zvonící pošťačka, nedočkaví klienti, ale třeba i kontroly z finančního nebo živnostenského úřadu. Rodinná idylka je ta tam.

Nebezpečí sídla společnosti na adrese trvalého bydliště

Další riziko je spojeno se situací, kdy se vám v podnikání nedaří, a dostanete se do dluhové pasti, z níž není snadného úniku. Vyhlásíte bankrot, společnost odprodáte, ale všechny pohledávky klientů se vám uspokojit nepodaří. Firemní majetek nevlastníte, ale exekutoři vám mohou zabavit veškeré vybavení domácnosti, jež by mohlo dluh pokrýt.

Finančně nákladný pronájem kancelářských prostor

Jak z výše uvedeného vyplývá, je tedy vhodné, ba dokonce nutné hledat jiné alternativy sídla firmy. Jednou z nich může být klasický pronájem kancelářských prostor, který je však finančně velmi nákladný. Pokud se vaší firmě nedaří a nemáte dostatečný kapitál, pak pro vás bude tato možnost prakticky neuskutečnitelná. Ovšem nezoufejte, existuje ještě jedna alternativa, kterou je poskytnutí virtuálního sídla firmy.

Virtuální sídlo firmy – legální nebo nelegální cesta k úspěchu?

Virtuální sídlo firmy je zcela legální službou, jíž nabízí celá řada tuzemských i zahraničních společností. V drtivé většině tyto společnosti pronajímají sídla na atraktivních adresách, v nichž vás klienti bezpečně najdou. Virtuální sídlo je určené pro všechny podnikatele, kteří pro svou činnost klasickou kancelář nepodnikají, nechtějí si sídlo z výše uvedených nebo dalších důvodů hlásit na adresu trvalého bydliště a chtějí ušetřit zajímavé náklady.

Výhody virtuálního sídla

Sdílené kancelářské prostory vás totiž vyjdou na zlomek ceny klasického pronájmu. Zpravidla se jedná o pár stovek či tisícovek měsíčně. Za tuto cenu získáte plně vybavené sídlo na vysoce reprezentativní adrese, kterou vaši klienti a obchodní partneři zaručeně ocení. Kromě toho si k tomuto sídlu můžete zaplatit řadu doplňkových služeb (přebírání pošty a SMS notifikace, pronájem zasedací místnosti, přeposílání pošty na vámi uvedenou adresu apod.).

Pomyslná třešnička na dortu

Na závěr musíme zmínit také jednu neopomenutelnou výhodu, která nesporně souvisí právě s lokalitou, do níž je sídlo firmy umístěno. Zvolíte-li větší město (Praha, Brno, Ostrava), získáte jistotu, že se do hledáčku kontrolorů z finančních úřadů nedostanete tak často jako v případě menších měst či vesniček. Uvažovat nad tím, kam tedy své sídlo firmy umístíte, se vyplatí hned v několika ohledech.

Podobné články...