Jak začít podnikat s prázdnou peněženkou?

Jak začít podnikat s prázdnou peněženkou?Téměř každý z nás má vštěpeno, že musí mít obrovské příjmy nebo alespoň úspory, aby mohl začít podnikat. Spousta lidí tak i začíná, avšak nemyslete si, že to tak funguje pokaždé! Začínající podnikatel nemusí být hned milionář. Musíte mít tedy do začátku podnikání spoustu peněz? A lze vůbec začít podnikat bez finančních prostředků? Určitě se setkáte s řadou názorů na toto téma, my vám však přinášíme jeden nezaujatý, který by vám mohl utvořit obrázek o realitě.

Rozhodně musíte mít alespoň pár tisíc

Podnikat může kdokoliv. Uklízečka, dělník, prodavačka, manažer, ředitel firmy… Každý z nich si totiž naprosto svobodně může zažádat na živnostenském úřadě o živnostenské oprávnění. Samozřejmě, že existují živnosti, ke kterým potřebujete odborné vzdělání a další nutnosti, avšak my zde budeme vycházet pouze ze živností volných, ke kterým nic takového nepotřebujete. Jenže už při ohlášení živnosti narazíte na nutnost zaplatit 1 000 Kč. Odpověď na otázku, zda lze začít podnikat bez finančních prostředků, je tedy už hned na začátku, ještě před samotným podnikáním, jasná. Potřebujete alespoň 1 000 Kč na ohlášení živnosti a k tomu ještě dalších 20 Kč na výpis z živnostenského rejstříku, pokud však nevyužijete online výpisu, jenž je k dispozici na kterémkoli CZECHPOINT kontaktním místě.

Samotné podnikání můžete začít bez peněz

Nyní se však přesuneme k samotné podnikatelské činnosti, která nejspíš všechny zajímá. Tu, pokud zaplatíte výše zmíněných 1 020 Kč, můžete začít skutečně bez jediné korunky v kapse. Sídlo společnosti, firmy či vaší podnikatelské činnosti si totiž můžete udělat u vás doma. Pokud samozřejmě nepotřebujete velké výrobní a pracovní prostory. Další pracovníky si najímat nemusíte, zvládáte-li celé podnikání sami. Další práce spojené s podnikáním, jako je například účetnictví, si můžete udělat vy sami. A propagace se dá v dnešní době dělat velice levně. Pokud bychom tedy směřovali výše nastolenou otázku pouze na podnikatelskou činnost, tak ano, ta se dá dělat a začít bez jakýchkoliv finančních prostředků.

Kde v podnikání nejvíce ušetřit?

Přestoupíme od teorie k praxi a vypíšeme si několik tipů, jak a kde v podnikání nejvíce ušetřit, abyste do toho skutečně nemuseli dávat velké milióny. Začínáte-li a nemáte-li zatím mnoho klientů, určitě si nemůžete dovolit jakékoliv reprezentativní či drahé podnikatelské prostory. Využijte tedy svého bydliště či prostor svých klientů, a to tak, že je ze začátku budete navštěvovat buď u nich ve firmě, nebo doma.

Další zaměstnanci jsou taktéž výdaji navíc a tak i bez těch se prvních několik měsíců budete muset obejít. Sami se pokuste vytvořit internetové stránky, sami si dělejte účetnictví, sami si tvořte propagační materiály a sami vyhledávejte nové klienty. Bude to sice náročné, ale kdo říkal, že je podnikání jednoduché? Navíc najdete spoustu pomoci, inspirace a myšlenek na internetu, kde je 90 % obsahu zcela zdarma.

Pozor na reklamu a propagaci

Když už je řeč o propagaci, tak mějte na paměti, že by neměla být velkolepá ani přemrštěná, a to hlavně na začátku. Stačí například jednoduché letáčky s popisem služeb, či pěkné a přehledné internetové stránky. Letáčky totiž můžete sami rozdat nebo je odložit do čekáren u lékařů, na veřejná místa či je vložit do poštovních schránek a internetové stránky stačí pravidelně sdílet na sociálních sítích. U propagace na sociálních sítích navíc platí zlaté pravidlo, a to, že čím více budete webové stránky sdílet, tím více lidí je uvidí, navštíví a bude je dále šířit.

Začátek podnikání nemusí stát ani korunu

Toto všechno a ještě spoustu dalšího můžete udělat vy sami, nebo vaši rodinní příslušníci či přátelé, což vás nebude stát ani korunu navíc, pouze váš čas. Nepotřebujete-li tedy drahé výrobní vybavení, můžete začít podnikat skutečně bez jediné korunky v peněžence. Bude to sice náročné, avšak vaše píle se vyplatí a do pár měsíců začnete vidět výsledky své tvrdé práce. Jakmile na tom budete finanční lépe, budete moct začít investovat do větší a propracovanější propagace, do lepších internetových stránek nebo do dalších pracovníků, kteří vám ve vašem dalším snažení pomohou.

Podobné články...