Investice do automatizace se vám vrátí

O tzv. Průmyslu 4.0 se mluví již od roku 2013. Do výroby přináší novou éru – takovou, v níž lidé a stroje spolupracují. Zatím tedy není třeba se obávat a šířit paniku. Ještě nemáme takové stroje, které by nás plně nahradily. Na druhou stranu se automatizace rychle rozšiřuje a vyvíjí, takže možná k tomu jednoho dne dospějeme.

Jak je vlastně možné, že se automatizace tolik šíří? Přece jenom, roboti, PLC řídicí systémy a další technologie nejsou zrovna levnou záležitostí. Investice do něčeho takového je pro každou firmu velký krok, který citelně zasáhne její rozpočet a změní některé zvyklosti. Možná zruší nějaké pracovní pozice, vytvoří jiné. Většina společností si však uvědomuje veškeré výhody, které převažují.

Stroje jsou v mnohých ohledech lepší než živí pracovníci

Stroje sice něco stojí, ale pravděpodobně vám vydělají více než lidé. Obvykle jsou rychlejší, pracují konzistentně, jelikož ani po čtyř hodinách práce nejsou unavené. Ani po osmihodinové směně nedělají chyby, po celou dobu provozu jsou maximálně přesné. Kromě toho nebývají nemocné, nepotřebují dovolenou a jsou připraveny do akce, kdykoliv je zrovna potřebujete. I ve svátek nebo o Vánocích.

Automatizovat by se měla zejména rutinní práce

Jsou činnosti, pro něž automatizace není vhodná. Někde prostě je potřeba člověk a jeho lidský mozek. Velmi dobrou příležitostí pro nasazení strojů jsou například rutinní opakující se činnosti. Člověka po určité době začnou nudit, ztrácí pozornost a zvyšuje se riziko úrazu. Stroj si nebude stěžovat, že ho jeho práce už nebaví.

I u vás se jistě najde příležitost k automatizaci

Nevíte, co by se dalo automatizovat ve vaší výrobě? Obraťte se na odborníky, například na firmu Aplaus, která navrhuje řídicí systémy, celé sestavy či dílčí části. Vymyslí pro vás řešení, navrhnou cenu, všechno nainstalují a pomohou zprovoznit.

Podobné články...