Záložní zdroje: Jak vybrat UPS a jak dlouho vydrží?

Jistota je něco, co od některých zařízení doslova vyžadujete. Bez podpory jiných přístrojů se vám ji ale často nedostane. A k tomu slouží UPS – záložní zdroj.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kde použít UPS

Pokud se zaměříme na malé a střední podniky, příliš mnoho oblastí pro použití UPS nenajdeme. Záložní zdroj je sice skvělá možnost, jak ochránit svoje zařízení před poškozením a udržet jej v chodu, opravdový smysl má ale jen v některých případech. Využití nalezne zejména v IT segmentu. Díky němu totiž můžete ochránit svoje data před nečekanou ztrátou. Vhodný je pro:

  • datová úložiště (NAS, souborové servery),
  • servery,
  • páteřní desktopy (počítače),
  • ochranu drahých zařízení.

V některých případech, zejména pokud jde o počítač nezbytný pro chod celé podnikové sítě, se tedy rozhodně nevyplatí na UPS šetřit.

Jak dlouho UPS vydrží?

Záleží na modelu. Obecně ale platí, že UPS slouží k udržení zařízení v chodu po dobu nezbytně nutnou k jeho bezpečnému vypnutí. V případě datových a páteřních serverů ale budete vypnutí řešit až jako poslední možnost. Výdrž záložního zdroje závisí nejen na modelu, ale také na zátěži. Pohybuje se od jednotek minut, až po jednotky hodin. U levnějších modelů počítejte maximálně s několika desítkami minut při nízké zátěži.

Jak vybrat UPS?

Záložní zdroje vysoké kvality můžete pořizovat na základě recenzí. Mezi zasvěcenými ale platí, že koupí produktu od společnosti Riello nešlápnete vedle. Zejména správcům počítačových sítí přijdou vhod speciální Riello UPS systémy (blade), které můžete jednoduše našroubovat do racku (počítačové skříně pro servery). K dispozici jsou i další modely pro většinu účelů. Vyberou si tedy nejen majitelé firem, ale také domácnosti. S kapacitou až do 800 kVA obsáhnete téměř jakoukoliv zátěž.

Vybírat můžete také průmyslové záložní zdroje.

Podobné články...