Začínáte podnikat? Víme, co promyslet, než se do toho naplno obujete

Dobrý podnikatelský záměr, chuť učit se novým věcem a díra objevená na tuzemském či zahraničním trhu patří mezi základní předpoklady dobrého podnikatele. Rozhodně však nejde o jediné předpoklady, které byste měli splňovat. Co všechno je důležité promyslet před samotným začátkem podnikání? Máme pro vás malý seznam základních věcí, bez kterých se jednoduše nehnete z místa.

Průzkum trhu

Dobrý nápad je samozřejmě k nezaplacení. Co když vás už někdo dříve předběhl? Abyste věděli, zda má smysl v daném odvětví anebo oboru opravdu podnikat, je potřeba provést důkladný průzkum trhu. Položte si otázky, zda je daný obor dobře pokryt pro odběratele, kolik konkurenceschopných firem u nás působí a zda nebude s vaší službou trh příliš přesycen.

Finanční prostředky

Ačkoli lze dnes již prakticky založit společnost za korunu, spousta budoucích podnikatelů si neuvědomuje, že nejen založení společnosti spolyká nemálo finančních prostředků. Pokud plánujete zaměstnance, musíte je mít z čeho zaplatit. Stejně tak vás bude stát něco výroba, propagace anebo držení zásob. Počítat musíte i s jistými odvody státu a ročním zúčtováním, které může některé drobnější podnikatele nepříjemně zaskočit a jsou tak nuceni si brát narychlo nebankovní půjčky. S nedostatkem prostředků vám sice opravdu může půjčka pomoci, na druhou stranu je potřeba ji vybírat obezřetně a promyslet všechny její přednosti a stinné stránky.

Bankovní účet

I taková maličkost, jako neoddělený účet pro soukromé a komerční účely vám může počátky podnikání nepříjemně zkomplikovat. Abyste se vyhnuli nepříjemným dotazům z finančního úřadu anebo nesrovnalostem v příjmech a výdajích, myslete na to, že soukromý a podnikatelský účet byste měli vést odděleně. Některé banky dokonce nabízí vedení podnikatelského účtu pro drobné podnikatele a živnostníky zcela zdarma anebo jen za nějaký menší symbolický poplatek.

Byrokracie a papírování

Založení firmy v České republice patří k těm vůbec nejkomplikovanějším v rámci celé Evropské unie. Ačkoli se podmínky pro založení společnosti rok od roku mírní, stejně je potřeba připravit se na poměrně náročnou a zdlouhavou byrokracii a nepříjemné papírování. Obrňte se trpělivostí, vybavte čokoládou a zamiřte vstříc úřadům a dalším státním institucím.

Pevné nervy a zodpovědnost

Pokud jste vše výše uvedené splnili a důkladně zhodnotili, zbývá vám pouze poslední bod z našeho seznamu. Počítejte s tím, že začátky podnikání budou vše, jen ne jednoduché. Možná se vám zpočátku nebude dařit, zjistíte, že realita je zcela odlišná od vašich představ. Začnou vám chybět finance, budete nuceni vzít si půjčku bez registru anebo dokládání příjmu (protože ten, jako podnikatel budete ze začátku jen stěží dokládat) a celkově budete mít sto chutí s podnikáním seknout. Mějte však na paměti, že v podnikatelské džungli přežijí jen ti nejsilnější a pokud ve svém snažení vytrváte, přinese vám to sladkou odměnu v podobě nezávislosti a dalších mnohem příjemnějších benefitů.

Podobné články...