Jaký krb do interiéru?

Není nad teplo z pravého a nefalšovaného krbu. A nad pohled do žhavých plamenů. Ty hřejí a uklidňují zároveň. Obzvlášť, když venku chumelí a mrzne, až praští.

Pojmem krb rozumíme topidlo na tuhá paliva, většinou na dřevo. Na trhu se setkáme i s krbovými vložkami na plyn. A také s několika typy krbů jako takových, ať již se jedná o krby teplovzdušné, sálavé, akumulační, teplovodní či kombinované. Samostatnou kapitolou jsou krbová kamna. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Teplovzdušné, sálavé a teplovodní

Na principu proudění vzduchu fungují krby teplovzdušné. Vzduch přes spodní mřížku vstoupí do komory krbu, ohřeje se a horní ventilační mřížkou se ohřátý vrátí zpět do místnosti. Na rozdíl od krbů akumulačních a sálavých, které ho do místnosti uvolňují sáláním. Chcete-li teplem z krbu vytápět i ostatní místnosti, zvažte instalaci krbu teplovodního. Ten je vybaven krbovou vložkou s integrovaným teplovodním výměníkem napojeným na otopnou soustavu domu.

Kombinované krby a krbová kamna

Další kategorií jsou krby kombinované, které fungují na principu proudění i sálání vzduchu. Typickým příkladem teplovodního krbu je krb obestavěný krbovou komorou s otvory pro proudící vzduch. Efektivní řešení však představují i krbová kamna. Ta na rozdíl od krbu nejsou vestavěná v budově, ale stojí poblíž komína, k němuž jsou připojena kamnovou rourou.

Sálavé krby do moderních interiérů

Výběr vhodného krbu v každém případě doporučujeme konzultovat s odborníkem. Krásné krby, moderní i tradiční, seženete na e-shopu svetkrbu.cz. Do moderních obývacích pokojů jsou ideální krby sálavé, které dokážou pozvolně uvolňovat teplo až několik dlouhých hodin. A z estetického hlediska se mohou stát dominantou místnosti. Do rodinných domů s komínem ovšem stojí za zvážení investice do krbu klasického. 

Podobné články...