Proč se vyplatí budovat finanční rezervu?

Internet je přehlcený obrovským množstvím rad a tipů, které by vám měly pomoci udělat si pořádek v osobních financích. Naprostým základem je sepsání měsíčních příjmů a výdajů, což vám pomůže zjistit, kudy vám utíkají peníze, abyste se mohli pokusit tyto náklady snížit. Každý správný finanční poradce vám však poradí také to, abyste začali budovat finanční rezervu, a to co možná nejdříve. Proč je tento krok tak důležitý?

Když přijdou nečekané výdaje

I když život od výplaty k výplatě může nějakou dobu fungovat, dlouhodobě se zpravidla nevyplácí. Nikdy totiž nevíte, kdy se přihodí nějaká nečekaná situace, jejíž řešení bude vyžadovat velký obnos peněz. Může se například jednat o jednorázové záležitosti jako opravu auta, nákup nové pračky nebo akutní lékařský zákrok. Když k něčemu takovému dojde, lidé bez finanční rezervy začnou propadat panice a často dělat neuvážená rozhodnutí.

Samozřejmě by vám s úhradou nečekaných výdajů mohla pomoci půjčka před výplatou. Pokud ale už teď nemáte prostor na to, abyste z výplaty odkládali peníze na horší časy, z čeho ji plánujete splácet? Předtím, než odešlete žádost o jakýkoliv úvěrový produkt, si musíte spočítat, jestli si jej vůbec můžete dovolit. Jestliže to neuděláte, mohli byste za pár měsíců řešit mnohem závažnější a přirozeně i nákladnější problém, než je oprava rozbitého spotřebiče.

Okolnosti nelze vždy předpokládat

Lidé se ocitají ve finanční tísni především tehdy, když dlouhodobě onemocní nebo ztratí zaměstnání a spolu s ním pochopitelně také stálý příjem. Na potíže takových rozměrů už krátkodobé půjčky rozhodně nestačí a kvůli výpadku příjmů by jejich splácení bylo prakticky nemožné. A právě kvůli tomu je třeba mít v záloze finanční rezervu, a to nejlépe ve výši tří až šesti měsíčních výplat.

Při hledání nového zaměstnání či léčbě dlouhodobého onemocnění nikdy nelze s jistotou předpokládat výsledky a už vůbec ne to, kolik času zabere. Úřad práce či jiný státní orgán vám sice poskytne určitý měsíční příspěvek, ten je však o několik tisíc nižší než běžný plat a postupem času se dále snižuje, což může z běžného nákupu potravin udělat téměř nemožný úkol.

Jak budovat finanční rezervu?

Klíčovou zásadou pro úspěšné budování finanční rezervy je pravidelnost. Pokud občas odložíte pár drobných, které vám zbydou z nákupu, časem sice něco ušetříte, ale na zaplacení reálných výdajů vám to stačit určitě nebude. Odkládání musíte brát stejně tak vážně jako úhradu hypotéky, účtů za energie nebo kteréhokoli jiného výdaje. Jedině tak totiž skončíte s rezervou, která bude opravdu plnohodnotná a v případě potřeby vás dostane z potíží.

Podobné články...