Přišel čas na home office. Naučte se z domova pracovat efektivně, nebudete litovat

Nový koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 se rychle šíří napříč všemi kontinenty a převrací naše životy vzhůru nohama. Velkou změnou prochází firmy, které v minulosti nevěnovaly patřičný důraz na práci z domova. Nyní však nadešel čas, aby si home office vyzkoušel každý, kdo nemůže pracovat v kanceláři a zároveň nemůže práci zcela pověsit na hřebík a vyčkávat, až pandemie odezní. Abychom vám začátky staré práce v novém prostředí usnadnili, připravili jsme pro vás několik praktických rad pro udržení produktivity.

  • Seznamte se s moderními komunikačními nástroji

Zvyk je železná košile, ale i tu musíte někdy sundat. Pokud jste zvyklí průběžně konzultovat práci s kolegy, které jste měli ještě před pár dny na opačné straně kanceláře, přijměte fakt, že doma můžete pocítit jistou sociální izolaci. Naštěstí můžete sáhnout po některé z mnoha aplikací umožňujících týmovou komunikaci v reálném čase, ať u formou chatu nebo telefonického hovoru. Za zmínku stojí Skype, Google Hangouts Meeet, Slack či Microsoft Teams.

Možností, jak alternovat komunikaci s ostatními členy týmu, je poměrně dost a určitě najdete platformu, která vám vyhovuje. Vybírejte pečlivě a zvolte nástroj, který minimalizuje riziko komunikačního šumu.

Zkuste se na home office dívat z lepší stránky – vzhledem k tomu, že nebudete mít neustále k dispozici záchranné lano kolegy od protějšího stolu, budete se muset naučit řešit problémy vlastními silami, což vás posílí. Na druhou stranu si ohlídejte vnitřní motivaci. Podle specialistky na práci z domu profesorky managamentu Barbary Larsonové (Severovýchodní univerzita v Bostnu) si až 19 % zaměstnanců pracujících z domova stěžuje na samotu a pociťuje izolaci. Doporučuje jim co nejvíce komunikovat s ostatními, a to především prostřednictvím videohovorů.

  • Osobní schůzka s účetní je přežitek

Vytisknout faktury a odnést je účetní. Opravdu něco takového ještě děláte? Elektronická fakturace je pro většinu lidí standardem již poměrně dlouhou dobu. Máte nejvyšší čas ji vyzkoušet a přijít na chuť.

K nejrozšířenějším systémům pro online fakturaci patří SuperFaktura.cz. Doklady můžete jednoduše rozesílat e-mailem, ale nabízí se i další možnost – zakoupit si virtuální známky a objednat si rozeslání poštou.

  • Chovejte se jako v kanceláři

Home office vám otevře bránu do světa nových možností. Co takhle pracovat v posteli s notebookem na břiše? Anebo na gauči u televize? Způsobů, jak skloubit pracovní a osobní život, je víc než dost. Můžete to zkusit, ale pravděpodobně nakonec zjistíte, že pracujete mnohem déle, a přitom nezvládáte tolik úkolů jako v zaměstnání. Řešení? Snažte se chovat jako v práci.

Stanovte si pevný režim a buďte na sebe tvrdí. Když vám to pomůže navodit pracovní náladu, klidně ráno vklouzněte do obleku. A pozor – najděte si doma klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Vyhrazený pracovní prostor je z hlediska produktivity vůbec nejdůležitějším aspektem dobře fungující home office. Vaši nejbližší musí akceptovat, že nemáte placené volno, ale naopak čelíte mnohem většímu tlaku než obvykle.

Největším úskalím práce z domu je volnost. Najednou máte spoustu času a můžete si den rozvrhnout podle potřeby. Mějte však na paměti, že většina lidí vykazuje největší produktivitu dopoledne. Večer budete mít chuť na mnohem příjemnější věci než na firemní agendu, proto si předem připravte pevný harmonogram a snažte se jím řídit. A připravte si seznam konkrétních úkolů – při sebemenším náznaku prokrastinace vás vrátí do pracovní reality.

Zdroj obrázka:

Flamingo Images / Shutterstock.com

Podobné články...