Při vývoji nového produktu je nutné zhotovit prototyp

Řada podnikatelů hledá nové možnosti uplatnění na trhu. Konkurence je dnes ve většině oblastí značná, proto je potřeba být kreativní a využít doslova každou příležitost k získání nových zákazníků a zvýšení podílu na trhu. Samozřejmě je nezbytné, aby se o naší firmě, dílně či ateliéru vědělo. Nejsme-li dobře vidět alespoň na internetu, jako bychom nebyli. A podceňovat bychom neměli ani další formy prezentace. Ovšem ani pokud investujeme značné prostředky do reklamy a bude o nás mluvit celý svět, nevyděláme ani korunu, když nebudeme mít co nabídnout. A naopak čím originálnější a užitečnější budou naše produkty, tím větší konkurenční výhodu budeme mít nad svými obchodními soky.

Zákazníky uspokojí, když jim dokážeme přinést něco nového

Ti, kdo se zabývají výrobou produktů, dobře vědí, že je třeba nabídku pravidelně inovovat. A je jedno, zda je prodávají přímo nebo dodavatelům, kteří se postarají o další distribuci. Zákazníci jsou dnes nároční a rádi si pečlivě vybírají. Koneckonců na internetu se mohou v situaci týkající se daného segmentu bez námahy zorientovat i z pohodlí domova. Na jednu stranu sice mají své oblíbené zboží, které pravidelně nakupují, na druhou stranu ale touží po novinkách. Ty je jim potřeba pravidelně dopřávat, jinak to za nás udělá konkurence. A nezáleží na tom, zda se specializujeme na hračky pro děti, doplňky do domácnosti nebo vybavení provozoven. Důležité je hlavně mít vždy připraven v rukávu nějaký trumf. Proto rozhodně nesmíme podceňovat vývoj.

Jak uvést nový nápad do reality?

V první fázi procesu tvorby je nejdůležitější inspirace. Bez správného nápadu budeme sedět s tužkou v ruce nad čistým papírem u pracovního stolu celý den, aniž by naše práce přinesla jakékoli plody. Jakmile nás ale políbí múza, je třeba nejprve správně a přesně zakreslit návrh. Nebo můžeme zaměstnat návrháře. Vždy záleží na naší kreativitě i na tom, v jakých oblastech se chceme ve svém podniku osobně angažovat, a které úkoly raději přenecháme jiným. Rozhodně nás čeká tvorba prototypu.

Proč je prototyp tak důležitý?

Prototyp nám poskytne reálný pohled na náš výtvor. Nejen, že si ho konečně prohlédneme v reálných dimenzích a ze všech stran. Prototyp nám také ukáže případně nedostatky produktu. Rozhodně je třeba počítat s tím, že nějaké najdeme. Jen málokdy se podaří, aby byla bez sebemenší chybičky už první verze. Pokud jsou navíc součástí výrobku i pohyblivé části, s velkou pravděpodobností bude nutné doladit jejich sesazení. Proto se obvykle postupně zhotovuje několik verzí prototypu až do chvíle, kdy je výsledek perfektní. Teprve pak se můžeme pustit do sériové výroby. Často je ale vhodné nechat si náš nápad patentovat, aby ho obchodní konkurenti nemohli jednoduše okopírovat. A patentový úřad po nás bude prototyp vyžadovat.

Výroba prototypů už nemusí být nákladná

Mnozí si kladou otázku, jak co nejvíce snížit náklady na prototypování. A moderní technologie přinášejí jasnou odpověď. Výroba prototypů 3D tiskem je oproti klasické zakázkové výrobě relativně levná. Navíc je prototypová výroba 3D tiskem velice rychlá. Je ovšem třeba přenést naši ideu z papíru do trojrozměrného modelu. Pokud to sami nezvládneme, můžeme využít i komplexní služby specialistů. 3D tisk Praha nám zajistí jak samotnou výrobu prototypu, tak i vytvoření předlohy. A navíc zrealizují i případné potřebné úpravy hotového prototypu včetně broušení či osazení ledkami. Pokud navíc chceme vyrobit jen menší počet finálních produktů, které dodáme na trh nebo využijeme pro vlastní propagaci, můžeme si je rovnou nechat zhotovit S kvalitou materiálu i zpracováním budou zaručeně spokojeni i ti nejnáročnější manageři a majitelé firem.

Podobné články...