Na co dávat pozor při výběru společníků

1Rozhodli jste se podnikat, ale protože samotnému bývá na světě zle, nechcete do toho jít sami. Společníky jste si asi nevybrali náhodně – prstem v telefonním seznamu – ale vybrali jste skutečně dobře? Zvážili jste všechny podstatné aspekty, vzali v potaz všechny důležité vlastnosti, které jsou pro společnictví ve firmě důležité? Vložili jste důvěru do správných lidí? Vybrat si společníky pro podnikání je jedním z prvních a zároveň nejdůležitějších rozhodnutí. Podívejme se alespoň na některá úskalí, na která můžete narazit.

Důvěřovat slepě nebo prověřovat?

Pokud se nemáte zbláznit či fyzicky zhroutit pod náporem práce, je zapotřebí se o ni i o veškeré navazující povinnosti podělit. Konečně proto jste přece nezačali podnikat na vlastní pěst. Vložit však do společníka slepou důvěru může znamenat hluboké zklamání. Třeba to neudělá tak dobře, jak jste si to představovali, třeba se odchýlí od původně dohodnutého záměru, třeba se jej naopak bude slepě držet, ačkoliv se na obzoru vyskytla mnohem lepší šance a on ji propásne… Budete-li však po svém společníkovi vše kontrolovat jako matka po dítěti, se zlou se potážete. Komu by se líbilo být pod neustálou kuratelou? Společné podnikání znamená spoléhat se jeden na druhého, věřit tomu, že on to udělá minimálně stejně dobře jako já, a to je těžká řehole. A máte vůbec ve svém okolí člověka, na kterého byste se mohli takto spolehnout?

Rozdělení pravomocí

Ideálním stavem bývá, můžete-li se dohodnout na přesném rozdělení kompetencí i pravomocí. Jestliže jeden vyrábí dřevěné hračky a druhý je prodává, budou střety ohledně kompetencí zřejmě méně časté nežli v případě, kdy se obory vaší činnosti ve společné firmě nepřehledně proplétají. Na druhou stranu zas může takovéto striktní dělení kompetencí vést k častějším sporům o finance, když oba budete přesvědčeni, že odvádíte větší a důležitější díl práce.

Časová vytíženost

Soukromé podnikání je časově náročné, o tom snad nikdo nepochybuje. Rozhodnete-li se tedy podnikat se společníky, ujasněte si i časová aktiva, která chcete a můžete do svého podnikání investovat, a to nikoliv pouze okamžitě při založení firmy, ale i do budoucna, kdy dojde k jejímu předpokládanému rozvoji. Založíte např. s kamarádem autoškolu – složíte se na vozový park, poplatky, reklamu… Při prvním zúčtování daní to prostě pro vás oba vypíšete. Zabere to hodinku, žádný problém. Ale za pár let jste firmou s pěti, šesti zaměstnanci, účetnictví se hromadí, stále jej není tolik, aby se vám vyplatilo platit si vlastního účetního, ale už vás znatelně omezuje. Co pak s tím? Jak náhle vysvětlit, že to, co jste doposud dělal zadarmo a druhý si možná ani neuvědomuje, kolik je to práce, vás náhle obtěžuje? Pochopí to váš společník?

Zodpovědnost, pracovitost, systematičnost…

Že si s někým super pokecáte v neděli večer u piva nebo máte totožné názory na současnou undergroundovou literaturu, z vás ještě nedělá ideální společníky pro podnikání – ani v případě, že si chcete zřídit vlastní nakladatelství. Jak jsme již výše zmínili, svému společníkovi musíte důvěřovat jako sám sobě, ne-li více. Úspěšně podnikat je synonymem výrazu být zodpovědný. Jít do práce, i když se mi právě nechce a nad hlavou mi nevisí hrozba vyhazovu, dělat i věci, které mě baví méně než jiné nebo nebaví vůbec, mít finanční rezervu na horší časy a neutratit ji, ačkoliv by se právě teď hodila na něco báječného. Podnikat znamená zodpovídat za výsledky své práce sám sobě – a také svým společníkům. Myslet na zadní kolečka a přitom se nebát zkoušet neznámé.

Ideální společník

Zdá se, že hledáte poctivého pracanta s chladnou hlavou a odvahou, kterého znáte už roky. Znáte? Nezapomínejte ale na další riziko, které s sebou společné podnikání nese – jste si jisti, že vás nemůže stát přátelství? Dobře společně předem zvažte všechny možné alternativy vývoje a ujasněte si své priority. Zároveň však počítejte i s tím, že se jak u vás, tak u vašeho přítele-společníka mohou časem změnit.

Podobné články...