Kdy je čas na první zaměstnance?

V podnikání začíná většina lidí svépomocí a když se jim daří, přibývají zakázky. Větší množství zakázek je možné řešit tak, že člověk bude pracovat déle, ale pokud jich je opravdu mnoho, možná začnete uvažovat nad tím, že si pořídíte první zaměstnance. Zaměstnanec pro vás bude člověk, který bude dělat práci, kterou už nezvládáte, vaše zátěž se rozloží a vy budete mít více času na jiné důležité úkony, od vedení firmy až po její rozvoj.

Zaměstnanec, brigádník nebo externista?

Je třeba si dát velký pozor na to, jestli se vám zaměstnanec vyplatí. Pokud chcete najít zaměstnance na hlavní pracovní poměr, počítejte s tím, že pro něj budete muset mít pravidelně práci. Pokud máte práci jen nárazově, může se vám stát, že nebudete mít pro zaměstnance práci a budete je muset platit i za dny, kdy nepracují.

Vždy je vhodné zvážit, jestli se vám více nevyplatí zvolit pro výpomoc externí firmu nebo pracovníky. Další možnost je najmout brigádníky na dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti. Dohody jsou často mnohem lepším začátkem, protože se k nim neváže tolik povinností.

Pokud jste si jistí, že chcete zaměstnance na pracovní poměr, spočítejte si celkové výdaje na zaměstnance, aby se nestalo, že ve finále budete na zaměstnance doplácet. Zaměstnanec na HPP má nárok na dovolenou a také má nárok na odstupné, když u vás pracuje dostatečně dlouhou dobu. Pokud se rozhodnete někoho zaměstnat, ideální možností je udělat pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Tyto smlouvu můžete následně každý rok prodlužovat.

Kde zaměstnance získat?

Nejlepším místem jsou pracovní portály. Velké množství portálů nabízí možnost inzerování zdarma, takže můžete oslovit mnoho lidí, aniž by vás to stálo jedinou korunu. Můžete využít i tištěný prostor na reklamních plochách. Snažte se jen vyhnout zaměstnávání vašich přátel či rodiny, obvykle to nevěstí nic dobrého.

Podobné články...