Kde a jak najít investora pro rozjezd byznysu?

Začátek podnikání je u mnohých lidí v podstatě stejný. Mají nápad a začnou usilovně přemýšlet nad jeho realizací. Co se ale nakonec objeví jako problém, to jsou finance. Pokud je daná osoba má, v dostatečné výši, není s financováním rozjezdu byznysu zase až takový problém a vše se může celkem jednoduše dotáhnout až do úspěšného konce. Pokud finance k dispozici nejsou, je třeba najít někoho, kdo je poskytne. Podívejte se s námi na to, jak najít investora, stejně jako na to, jaké jsou konkrétní možnosti.

FFF financování je hitem všude na světě

To první, co rozhodně musíme zmínit, je FFF financování. Někdy se můžeme setkat i s pojmem FFF investice. Tato tři písmena jsou prvními písmeny slov frond, family, fools. Pokud je pro vás angličtina jazykem, kterému příliš nerozumíte, jedná se o zkratku těchto tří slov:

  • Rodina
  • Přátelé
  • Blázni
Jak najít investora? Zkuste oslovit své okolí

Jak najít investora? Zkuste oslovit své okolí

Tato cesta spojená s tím, jak najít investora je založena na tom, že se jednoduše poptáte ve svém okolí. Každý má ve svém okolí lidi, kteří vás znají a kteří mohou nejlépe posoudit, zda má jak samotný nápad, tak jeho realizace smysl. Velkým pozitivem této možnosti je určitě to, že není třeba žádného složitého přemlouvání. Na druhou stranu je třeba říci, že tato možnost může celkem výrazně narušit osobní vztahy. A to nejenom v případě neúspěchu, ale paradoxně i při úspěchu, kdy jednotliví investoři začnou pochybovat o jejich dostatečném podílu. Byli to totiž právě oni, díky kterým se tento byznys mohl naplno rozjet.

Soukromí investoři

Tím může být v podstatě každý. A také si na něho mnoho lidí hraje. Všude na internetu můžete najít stovky různých pochybných inzerátů, že lidé nabízejí investici. Obvykle ale dojde k tomu, že lidé chtějí jenom vylákat váš nápad, nebo si hrají na něco, co nejsou. Pokud by měla být cesta, jak najít investora spojena právě s touto možností získání peněz, je lepší, když půjdete opačnou cestou. Začnete si tipovat lidi, kteří by pro vás byli prospěšný. Určitě není na škodu poohlédnout se právě v konkrétním odvětví vašeho byznysu. Například v rámci internetu se pohybuje mnoho lidí, kteří mají peníze, zkušenosti, cíle, i motivaci zkusit něco jiného. A pokud vám peníze nedají, mohou vás zajímavě nasměrovat, stejně jako vám mohou doporučit i někoho jiného. Navíc pamatujte, že jsou natolik profesionální, že případné krádeže nápadu zde téměř nehrozí.

Venture capital a Private equity

Co si pod těmito pro mnohé zcela neznámými pojmy představit? Je to poskytnutí rizikového kapitálu, který dávají firmy právě na realizace zajímavých projektů, tedy start-upů. Dnes stačí do vyhledávače zadat dané pojmy a najdete mnoho možností, kterými se vydat. Cesta ke skutečné investici však může být podobně složitá, jako v případě soukromých investorů. Pamatujte, že i firmy mají zájem na tom, aby financovaly jenom úspěšné projekty, které pro ně mají i nějakou vizi do budoucna. Ta může být spojena třeba:

  • S velmi vysokými zisky
  • Rozšířením do celého světa
  • Zajímavým exitem

Mnohdy tak může dojít i k tomu, že budete tlačeni ke změně své strategie, a to právě pod podmínkou samotné investice. Je tedy na vás, zda ve své cestě jak najít investora k tomuto svolíte, nebo nikoliv.

Podnikatelské inkubátory lákají hlavně mladé

Slovo inkubátor není pro nikoho ničím neznámým. Zajímavé je, že právě toto slovo může být spojeno i s oblastí byznysu. A má v podstatě stejný význam. Udržet při životě podnikatele, nebo jeho firmu. A to v první řadě finančně. Peníze ale nejsou to jediné, co může být součástí této možnosti. Obvykle jsou dostupné i profesionální rady z různých oblastí, díky čemuž je možné dělat v podstatě jenom správná rozhodnutí a jít vstříc potřebnému cíli mnohem rychleji. Najít takový podnikatelský inkubátor nemusí být složité. Dnes může být spojený třeba s mnoha univerzitami, s podnikatelskými kluby, s coworkingovými centry i s mnoha dalšími místy, která se specializují právě na to, aby začínajícím podnikatelům pomohli. A nejenom finančně.

Zkusit lze také půjčku

Pokud pro vás bude hledání investora neúspěšné, a vlastní finance nemáte k dispozici, není vždy nutné se vzdávat. Existuje ještě jedna, poslední možnost. A tou je půjčka. Je jasné, že je to pro vás už větší riziko, stejně jako platí i fakt, že se nevyhnete úrokům. Jejich placení ale nemusí být vždy špatnou volbou. Pamatujte na to, že úroky platíte jenom po dobu, kdy půjčku splácíte. Potom už ne. Pokud tuto možnost porovnáme s klasickou investicí, tak právě u ní se nevyhnete nutnosti dát investorovi podíl. A ten bude platný po celou dobu, kdy bude ve firmě figurovat. Je tedy jasné, že po celou dobu existence firmy se budete dělit o zisk. A to se vám u půjčky nestane. Navíc i tu můžete získat podobně, jako investici. Jak konkrétně? Samozřejmě pomocí vaší vize, vašeho přesvědčovacího talentu, ale i pomocí vašeho podnikatelského plánu, který vám může pomoci konkrétní banku přesvědčit, aby vám peníze dala.

Podobné články...