Je výhodnější být zaměstnanec nebo podnikatel?

5Láká vás být pánem svého času? Být svým vlastním šéfem? Nebo byste za nic na světě neopustili pohodlí kanceláře a pevnou pracovní dobu? Co je výhodnější? Podnikat sám na sebe nebo se nechat zaměstnat a plnit úkoly nadřízených? Pojďme si společně probrat všechny výhody a nevýhody zaměstnanců vs. podnikatelů.

Životní styl je základ

Rozhodnutí, zda pracovat sami na sebe nebo se nechat zaměstnat vychází z přesvědčení a životního stylu daného jedince. Pokud máte rádi spíše pružnější pracovní dobu, jste svědomití, nedělá vám problém dodržování termínů a máte osvojeny alespoň základní zásady time managementu, je pro vás podnikatelská činnost doslova jako stvořená. Pro rozjezd podnikání je však nutná notná dávka odvahy a dobrý nápad. Pokud naopak nevynikáte přílišnou samostatností, odrazuje vás administrativa nebo složitost, kterou v podnikání spatřujete, bude pro vás s největší pravděpodobnější teplé místečko v kanceláři firmy zaměstnavatele tou správnou volbou.

Výhody a nevýhody zaměstnanců

Jako zaměstnanec nemusíte řešit daně, zdlouhavou administrativu, nepodáváte daňové přiznání, nestaráte se o zdravotní nebo sociální pojištění – to vše za vás vyřizuje zaměstnavatel. Víte, že po skončení pracovní doby můžete své pracoviště beztrestně odpustit (až na výjimky, kdy jsou přesčasy zkrátka nevyhnutelné), máte povinnou pauzu na oběd a aby vás zaměstnavatel ještě více motivoval, přispívá vám stravenkami nebo poskytne nějakou tu zajímavou odměnu ve formě finančních benefitů, či firemních akcí. Jednou z dalších výhod je placená dovolená i nemocenská. Poslední výhodou, kterou můžeme v souvislosti s klasickým pracovním poměrem zmínit, je smlouvou ukotvená odměna za práci, která vám bude v pravidelných intervalech zaměstnavatelem vyplácena. To je však z výhod takřka vše. Mezi největší nevýhodu patří skutečnost, že jste pořád jen „řadovým zaměstnancem“, který nikdy nedosáhne vyššího platu, než jeho zaměstnavatel. Jistá vidina kariérního růstu zde je, ta je ale natolik nepředvídatelná, jako počasí v České republice nebo informace o tom, zda na Štědrý den bude sněžit, či nikoli. Další nevýhodou je budoucí nejistota. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, nikdo vám nezaručí, zda vás v práci budou potřebovat za rok, či dva.

Výhody a nevýhody podnikatelů

Jako podnikatel jste sám svým pánem. Vaše pracovní doba je pružná a vy si jednoduše pracujete, kdy chcete, resp. kdy je to opravdu potřeba. Nepředstavujte si však, že vaši pracovní dobu ovlivňují pouze osobní předpoklady. Pokud chcete stát v čele úspěšné firmy, budete muset vše přizpůsobit svým klientům. Stát se tak může to, že budete trávit 16 hodin v práci a budete rádi za 3 – 4 hodinky spánku. Na tuto skutečnost se připravte zejména v prvních měsících svého podnikání, kdy bude potřeba vybudovat portfolio klientů. Jako podnikatel na svých bedrech nesete pochopitelně velkou zodpovědnost, musíte dodržovat termíny, staráte se o papírování, nabíráte, vedete a kontrolujete své zaměstnance. Zkrátka ve svých rukou máte budoucí osud svého života i života firmy. Jedním z předpokladů kvalitního a úspěšného podnikatele je vhodná motivace a jeho nemalá odpovědnost. Pokud v této oblasti pokulháváte, měli byste sen o vlastní firmě opustit nebo na sobě ještě víc zapracovat. V opačném případě přivedete svou firmu do záhuby a můžete skončit na úplném dně.

Jak pozice zaměstnance, tak pozice podnikatele má svá pro a proti. Samotný výběr je však pouze a jen na vás a vašem přesvědčení.  Rozhodnete se vstoupit do zaměstnaneckého poměru nebo si kolem sebe vytvoříte okruh zaměstnanců, kteří budou čekat na vaše další kroky?

Podobné články...