Jak snížit výdaje na zaměstnance?

Podnikání není nutně jenom o tom, že konkrétní podnikatel pracuje jenom sám za sebe. Pokud se byznys rozjíždí, mnohdy už jeho kapacity nestačí a tak je nezbytností to, že musí dojít na hledání zaměstnanců. Najít toho pravého dnes nemusí být nic jednoduchého. Pokud je něco, podle čeho se podnikatelé nejčastěji rozhodují, tak je to:

  • Praxe a schopnost vykonávat danou práci
  • Loajalita
  • Požadované finanční ohodnocení

A zatímco zaměstnanci chtějí logicky vyplácet co možná nejvíce, zaměstnavatelé naopak chtějí platit co možná nejméně. Jelikož se v našem magazínu věnujeme právě druhé straně, podívejte se s námi, jak snížit výdaje na zaměstnance. V počátcích se vám to může výrazně hodit.

Nabízejte stáže

Jak snížit výdaje na zaměstnance? Zkuste provizi

Jak snížit výdaje na zaměstnance? Zkuste provizi

U velkých firem jsou tyto možnosti skutečně velmi oblíbené a poptávané. Stáž je obvykle spojena s tím, že daný zaměstnanec pracuje zdarma, nebo jenom za velmi nízký příspěvek. Sehnat někoho na stáž do začínající firmy ale může být poměrně komplikované. Tedy pokud nemáte skutečně unikátní nápad a lidé budou chtít být u jeho zrodu. U běžných podnikatelských činností ale není tak jednoduché stážistu najít – tedy pokud nutně nehledá povinnost praxe, která by se mu mohla hodit v pozdějším klasickém zaměstnání. S tímto souvisí i to, že můžete oslovit studenty některých škol, kde je také kladený důraz na praktickou výuku. Vy získáte velmi levného pracovníka, škola pro něho získá umístění a on získá požadovaný dokument o tom, že má praxi.

Zkuste provizní ohodnocení

Zajímavostí této možnosti je to, že svým zaměstnancům můžete vyplácet doslova královskou mzdu, ale zároveň máte jistotu, že vás to finančně nijak nepoloží. Provizní hodnocení je postaveno na tom, že zaměstnanec získá zakázku a z jejího zisku vaší firmy dostane určitou provizi. V praxi to znamená, že je zaměstnanec placený jenom z výdělku, kterého dosahujete i vy. Pokud zakázky nesežene, nezaplatíte mu nic. Toto je velmi výhodná cesta v souvislosti s tím, jak se nebát neschopných zaměstnanců, kvůli kterým můžete být dokonce i v červených číslech. Toto je velmi spravedlivý systém, ze kterého budete profitovat jak vy, tak i dobrý a schopný zaměstnanec. Nutno ale počítat s tím, že ne každý zaměstnanec na tento postup odměňování přistoupí a ne u každé práce také může být dostupný a využitelný.

Hitem jsou zaměstnanecké benefity

Důležitou součástí mzdy jsou i výdaje, které je nutné odvádět v souvislosti s požadavkem státu. Mluvíme tedy o výrazném daňovém zatížení. Že je vysoké dokládá i fakt, že aby zaměstnanec mohl dostat určitou výši čisté mzdy, musí firmě vydělat téměř dvojnásobek. Ze mzdy, která je zaměstnanci finálně vyplácena, je totiž hrazeno několik věcí:

  • Daň z příjmu
  • Sociální pojištění
  • Zdravotní pojištění

Pokud se dané zátěže, která je spojena s odvody chcete zbavit, zkuste různé finanční benefity. Hitem jsou například stravenky, kterých můžete dát zaměstnancům za několik tisíc a přitom mít jistotu, že se vás výše zmíněné odvody nebudou týkat. Navíc stravenky dnes mohou peníze velmi dobře nahradit, hlavně při běžných nákupech, nebo při stravování v restauracích.

Roli hraje i typ smlouvy

Možnou cestou, jak snížit výdaje na zaměstnance je také to, že zvolíte správný typ smlouvy. Hlavní pracovní poměr totiž nemusí být vždy nutný. Zvláště, když na začátku svého podnikání máte pro své zaměstnance jenom méně práce. V takovém případě se může hodit DPP neboli dohoda o provedení práce. Zde platí, že sociální a zdravotní pojištění platíte až nad mzdu ve výši 10 000 korun českých. Také nezapomínejte na to, že pokud zaměstnáte studenta, máte možnost se vyhnout i dani příjmu. Navíc právě studenti jsou na kratší a příležitostné práce ideální volbou a tak je více než jasné, že i toto je cesta, která je hojně využívána.

Další možnost, jak snížit náklady na zaměstnance je to, že ho zaměstnáte na živnostenský list. Zde ale pozor na to, zda to půjde. Švarc systém je poměrně velké riziko. Pokud ale bude daný zaměstnanec pracovat například z domu, a lze na něho pohlížet spíše jako na subdodavatele, je třeba říci, že s tímto zaměstnáváním nebudete mít jakýkoliv problém. Pokud máte obavy, je dobré daný postup konzultovat s odborníkem. A to hlavně z důvodu, že případné postihy jsou celkem vysoké.

Zkuste i dotaci

Ano, i tudy může vést cesta k tomu, jak náklady na zaměstnance snižovat. Dotace, která souvisí se zaměstnanci, je dnes dostupná na úřadech práce. Dá se říci, že existují hned dvě cesty, kterými se jako podnikatelé můžete vydat. Tou první cestou je ta klasická, která nese název Příspěvek na vytvoření účelného pracovního místa od ÚP. Jedná se o klasickou dotaci, a to za to, že vytvoříte jako podnikatel nové pracovní místo a zde zaměstnáte někoho, kde je v evidenci jako uchazeč o zaměstnání. Zde nezapomínejme také na výši příspěvku, která průměrně činí okolo deseti tisíc korun českých. Nejde ale o jedinou cestu, jak si snížit náklady, jelikož stejně tak existuje ještě program, který nese název Příspěvky na mzdu zaměstnanců v rámci projektů sociálního podnikání. Ten je určený těm podnikatelům, kteří mají nejenom pracovní místo, ale kteří také zaměstnají osobu, která je na trhu práce znevýhodněna – tedy například osobu postiženou.

Podobné články...