Chcete si spořit na horší časy? Využijte stavební spoření

Spořit na horší časy by si měl každý a podnikatelé obzvlášť. Ať jste dobří, jak chcete, přijdou časy, kdy budou tržby nižší než obvykle. V takových chvílích budete mít nižší výdělek, možná budete muset dotovat ze svého i výplaty zaměstnanců, abyste firmu udrželi nad vodou. Na to všechno je dobré být přichystaný.

Kolik byste si měli spořit? Na krátkodobou rezervu byste měli mít naspořený aspoň šestinásobek vašich měsíčních výdajů. Co se týče dlouhodobé rezervy, na tu se doporučuje dávat až 10 % z měsíčního příjmu. Každý má ovšem jinak vysoké příjmy a jiné výdaje, pro někoho není možné dávat stranou desetinu platu. Držte se tedy jednoduchého pravidla: spořte, co nejvíc můžete. A kam našetřené peníze dávat? Vhodnou volbou je stavební spoření.

Stavební spoření je vhodné pro dlouhodobější úschovu peněz

Stavební spoření není vhodné pro krátkodobé úspory. Uzavírá se totiž minimálně na dobu 6 let, přičemž během tohoto vázacího období na peníze nemůžete sáhnout. Jde tedy o finanční produkt vhodnější na dlouhodobější spoření.

Ačkoliv název zní stavební spoření, rozhodně si pomocí něj nemusíte šetřit peníze pouze na stavbu, koupi či rekonstrukci bydlení. Kdybyste si chtěli vzít úvěr ze stavebního spoření, což je rovněž možné, peníze byste museli využít na bydlení. Finance ze spoření je ovšem po uplynutí šestileté vázací doby vhodné použít úplně na cokoliv. Nikoho nebude zajímat, jak jste je utratili.

Stavební spoření je výhodné díky příspěvku od státu

Stavební spoření od Raiffeisen stavební spořitelny má garantovaný úrok z vkladů 1,2 % ročně, přičemž vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 EUR. Už tato hodnota vyšší než jedno procento je výhodnější než u většiny spořicích účtů. Hlavní kouzlo stavebního spoření ovšem spočívá v příspěvku od státu. Stát na stavební spoření přispívá 10 % z ročních vkladů, maximálně do výše 2 000 Kč.

Abyste tedy využili podporu od státu v plné výši, je třeba šetřit si ročně 20 000 korun. Je úplně jedno, zda je budete vkládat po menší částce každý měsíc, nebo je dáte na spoření jednorázově. Vždy se porovnává stav k poslednímu dni roku, podle něj se vypočítává výše státní podpory. Celkové roční zhodnocení úspor (vezmeme-li v úvahu výhodný úrok i státní podporu) se tedy dostává až na 3,8 % ročně, což je velmi pěkné číslo vzhledem k tomu, že je stavební spoření zcela bezpečný produkt.

Podívejte se, kolik uspoříte, a jednejte si spoření online

Chcete přesně vědět, kolik byste naspořili, kdybyste si odkládali například 1 700 korun měsíčně a jakou sumu by vám dal stát? Podívejte se na kalkulačku stavebního spoření a vše si spočítejte. Když uznáte, že by pro vás stavebko bylo vhodným způsobem, jak spořit peníze, můžete si ho online rovnou zřídit. Raiffeisen stavební spořitelna umožňuje sjednat si spoření online.

Podobné články...