Chcete udržet hodnotu svých naspořených peněz? Uložte je do zlata!

Než se bezhlavě pustíte do investování prostřednictvím bankovních produktů, zjistěte si, zda se jedná skutečně o tu nejvýhodnější možnost. Bankovní společnosti sice nabízejí svým klientům investiční fondy, ale ne vždy se to úplně vyplatí. Když budete mít štěstí a zvolíte rizikový fond, může dojít k zajímavému zhodnocení vašich prostředků. Na druhou stranu vám zde hrozí, že o své peníze nebo část z nich přijdete. Vsadíte-li na fond s nižší mírou rizika, své prostředky zase prakticky vůbec nezhodnotíte. Pokud chcete skutečně chytře investovat, pak je nejbezpečnější a nejvýhodnější možností uložit své prostředky do zlata.

Proč je zlato nejlepším investičním artiklem

Zlato je jeden z nejdražších kovů na světě. Tato vysoká hodnota je zapříčiněna především narůstající vzácností. Na světě se rapidně snižují jeho nevytěžené zásoby, z toho důvodu cena zlata neustále roste, a proto je výhodné nakoupit jej co nejdříve.

Kromě toho jsou zde ještě dva další podstatné důvody, proč pro svou investici zvolit právě tento artikl. Tím hlavním je fakt, že zlato nepodléhá inflaci a udržuje si stejnou hodnotu v čase. Když necháte své volné prostředky uloženy dlouhodobě na účtu, budou postupem času kvůli inflaci ztrácet hodnotu. Pakliže je uložíte do zlata, této nepříjemnosti se zcela vyhnete. Další výhodou je osvobození od DPH. Při pořízení investičního zlata nebudete muset platit 21% daň z každého zakoupeného kusu, jak stanovuje zákon o dani z přidané hodnoty. Zaplatíte tak pouze skutečnou prodejní cenu.

Na nákup zlata nemusíte mít miliony

Dobrou zprávou je, že v dnešní době už nejsou investice do zlata dostupné pouze pro velmi movité klienty. Investorem může být v podstatě každý, kdo má naspořeno alespoň několik tisíc korun, které nemá v plánu do budoucna použít. Uložit své peníze do zlata se totiž vyplatí především z dlouhodobého hlediska. Na trhu je možné zakoupit investiční zlato v různých formách, ne jen jako těžké zlaté cihličky. Pokud chcete investovat méně, pak vybírejte z nabídky zlatých mincí. Ty jsou produkovány v několika velikostech. Stejně tak je možné zakoupit zlaté slitky nižší gramáže, jež nestojí celé jmění. Ceny investičního zlata se pohybují od několika tisíců korun za minci či slitek až po miliony korun. Vše záleží jen na parametrech daného artiklu, jako je ryzost, hmotnost, atd.

Investiční stříbro jako levnější alternativa

A jak je na tom vlastně stříbro? Vyplatí se do něj také investovat jako do zlata? Odpověď zní ano, ale je zde i jedno „proti“. Na rozdíl od zlata při jeho nákupu totiž zaplatíte DPH. Stříbro bohužel není osvobozeno od daně z přidané hodnoty, takže 21 % z ceny každého jednotlivého slitku nebo mince poputuje do státní pokladnice. Vrásky z toho ale mít nemusíte, investiční stříbro je totiž mnohem levnější artikl. Ačkoliv se také jedná o cenný kov, jeho nevytěžené zásoby jsou desetinásobně vyšší, než je tomu v případě zlata. Není tedy tak vzácné, a tudíž nemá tak vysokou cenu. Co je ale pozitivní, že ani stříbro nepodléhá inflaci, takže ani jeho hodnota v čase neklesá.

Zlaté dukáty nejen pro numismatiky

Nejen klasické investiční mince je možné na internetu objednat. Pokud patříte k vášnivým sběratelům a máte dostatek úspor, pak vás jistě oslní jedinečné precizně zpracované zlaté sběratelské dukáty. Tyto mince jsou poměrně vzácné a mají vyšší cenu, protože prochází velice náročným výrobním procesem, který trvá několik týdnů. Na výrobě mají zásluhu moderní technologie ale především také šikovné ruce řemeslných mistrů, zejména brusičů a rytců. Na zlatých dukátech bývají vyobrazeny historické významné postavy, jako je Karel IV., svatý Václav a mnoho dalších.

Podobné články...