Podnikatelské předpoklady – máte je?

Je mnoho podnikatelů, kteří uspějí, stejně jako je celá řada těch, kteří naopak neuspějí. Z jakého důvodu? Za vše mohou obvykle podnikatelské předpoklady. Pokud přemýšlíte nad tím, že začnete s byznysem, přečtěte si následující článek, který vám může pomoci odpovědět na otázku spojenou s tím, zda podnikatelské předpoklady máte, nebo je naopak nemáte.

Mezi hlavní podnikatelské předpoklady patří vytrvalost

I když různé mnohé rozhovory a další informace ukazují, jak mnoho lidí zažilo úspěch velmi rychle, jde spíše o výjimečné případy. Když se podíváme na realitu, tak o té musíme říci, že je celkem jiná. Důvodem není nic jiného, než fakt, že rozjezd podnikání nějakou dobu trvá. Pokud jste člověkem, který vše za pár dní nebo za pár měsíců vzdá, nebude vytrvalost vaše nejsilnější stránkou. Proto musíme říci, že pro vás čekání na úspěch možná nebude to pravé. Tedy pokud nemáte nápad, který z vás za pár týdnů udělá milionáře.

Odbornost

Říká se, že člověk by měl podnikat v oboru, kterému rozumí. Je to hlavně proto, že bude jak před svými obchodními partnery, tak i zaměstnanci, nebo před zákazníky jako osoba na svém místě. Získat odbornost v dané oblasti nemusí být nijak složité, jelikož možností je celá řada. Jako příklad nám poslouží tyto:

  • Studium ve škole
  • Předchozí zaměstnání
  • Vlastní vzdělávání

Když mluvíme o odbornosti, není vždy nutné znát naprosto vše. Dobré je mít základy a povědomí. Jak proto, že se vše může postupem času vyvíjet zcela jiným způsobem, tak i z toho důvodu, že když budete mít firmu se zaměstnanci, dosadíte na klíčové pozice právě skutečné specialisty. Ti zajistí, že bude vše správně a vaše základní odbornost vám umožní jejich kontrolu.

Odolnost proti stresu

I když různé motivační články nebo rozhovory ukazují podnikání jako něco celkem jednoduchého, co dokáže každý, realita je pravým opakem. Kdo se rozhodne podnikat, ten by měl mít maximální odolnost proti stresu. Důvodem je to, že mu bude vystavován v podstatě neustále a tak mu musí vždy umět čelit a postavit se mu. Vzpomeňte si na to, jak jste se chovali v posledních stresových situacích. Pokud jste vše vzdali, podnikání pro vás nemusí být ideální. Na druhou stranu nikdy není pozdě na to, že navštívíte odborníka, který vám dokáže pomoci právě ve chvíli, kdy budete chtít jakémukoliv stresu čelit. On vás naučí, jak na to.

Víte, kdy přestat?

Jedním z předpokladů úspěšného podnikání je paradoxně i to, že byste měli vědět, kdy přestat. Týká se to situace, kdy se například rozhodnete zvolit určitý směr a následně vyhodnocujete, že se nejedná o ideální plán a nápad, který by vám přinášel zisky. Může se jednat třeba o:

  • Nový marketing
  • Nový produkt
  • Novou image firmy

Zde jer nesmírně důležité jasně nastavit datum, ke kterému skončíte, pokud se nedostaví žádné odpovídající výsledky. Nelze neustále jenom doufat a dávat peníze na to, že jednou už něco konečně přijde. Správný podnikatel dokáže uznat chybu a také ví, kdy přestat.

Spolehlivost

Když máte podnikatelské předpoklady, je start byznysu jednodušší

Když máte podnikatelské předpoklady, je start byznysu jednodušší

V podnikání je rozhodně nutné splnit to, co slíbíte. Poptejte se u svých přátel, jestli patříte do skupiny těch, o které se mohou opřít, nebo spíše do té, od které čekají jenom nespolehlivost. Mezi podnikatelské předpoklady totiž patří hlavně to první. A je jedno, zda se jedná o situaci, kdy máte dorazit na schůzku, vypracovat projekt, nebo například jenom odeslat jednu fakturu, či jakýkoliv jiný dokument. Když budete zapomínat, dříve nebo později se informace o vaší spolehlivosti rozšíří, což se podepíše na vašem podnikatelském hodnocení a pochopitelně také na to, jaký budete následně dělat na ostatní dojem.

Spořivost

Jste ten typ člověka, který jakmile dostane peníze, tak je během několika dní utratí a potom čeká na další? Toto je možné v zaměstnání, kde dostáváte peníze průběžně. Podnikatelský svět je jiný. Zde můžete na platby čekat velmi dlouho, můžete pracovat na velkých projektech s finální platbou, nebo se můžete potýkat s neplatiči. I proto je vhodné myslet právě na spořivost, která patří mezi další předpoklady k podnikání. Pokud každou proplacenou fakturu hned neutratíte, můžete si být jisti, že budete mít z čeho fungovat dlouhou dobu, i když žádná následující zatím proplacena nebude. Toto je také jedna z cest, jak správně fungovat.

Základní finanční gramotnost

Pokud ji nemáte, s podnikáním rozhodně nezačínejte, jelikož můžete přijít velmi rychle na buben. Pokud máte svou osobní finanční gramotnost, nezapomínejte ji také rozšířit o tu podnikatelskou. Jsou fakta, která musíte bezpodmínečně znát. Jedná se třeba o to, že obrat rozhodně není vaším ziskem. Stejně tak je třeba počítat s tím, že váš příjem se ještě musí jednou ročně zdanit. Jasno byste měli mít také o DPH. Nejenom v souvislosti s tím, zda se vám vyplatí být plátcem, ale i v souvislosti s tím, že daná suma není vaše, ale je státu a tak mu ji musíte vždy v pravidelných intervalech dávat. To vám ušetří mnoho starostí, které by u lidí neznalých financí mohly způsobit dokonce to, že budete muset někomu zaplatit, ale rázem zjistíte, že na vašem účtu ani v pokladně prostředky již nejsou.

Podobné články...