EET pro malé živnostníky v kostce. Vše, co je nutné vědět před příchodem další fáze elektronické evidence

Začátek roku 2021 (oproti původním předpokladům nástup nové vlny EET zbrzdila epidemie koronaviru) přinese spoustě podnikatelů nutnost vážněji se zabývat EET. Pro malé živnostníky to znamená především nutnost ujasnit si, zda (případně jakou) potřebují EET pokladnu. Ještě než se ale začneme zabývat samotnými pokladnami, tak si pojďme v několika bodech otázku EET shrnout.

EET pro malé živnostníky – od kdy tržby evidovat a jaký to má smysl?

  • Účelem EET neboli elektronické evidence tržeb je efektivnější výběr daní a redukce šedé ekonomiky. Princip je v zásadě jednoduchý. Při evidované tržbě zašle vaše speciální EET pokladna (či EET aplikace) datovou zprávu serveru Finanční správy, kde je automaticky vygenerován zvláštní kód. Ten je obratem odeslán zpět koncovému zařízení, jehož prostřednictvím je natisknut na účtenku, kterou musí prodávající zákazníkovi vystavit. Zákazník se následně na Daňovém portálu může zadáním údajů na účtence sám přesvědčit, že šlo o řádnou tržbu.
  • EET se zpočátku týkalo především restauratérů a hoteliérů, s postupem času se mu ale vyhne jen málo podnikatelů, živnostníků a řemeslníků, včetně těch nejmenších – jestli mezi ně patříte, pravděpodobně se bude týkat i vás. Nově zasáhne téměř všechny, kdo přijímají platby v hotovosti či stravenkami. A to již od 1. 1. 2021.
  • K tomu, abyste mohli povinnosti vzešlé ze zavedení EET plnit, je zapotřebí mít buď pokladnu, která funkce EET podporuje, nebo alespoň některou ze speciálních EET aplikací (např. Leeto), které komunikaci s webem finanční správy umožní. Ve výjimečných případech si lze vyjednat i možnost vystavování účtenek zcela offline, k čemuž ale musíte nejprve splňovat řadu zvláštních podmínek.

Ještě než začnete řešit pořízení adekvátní pokladny, zaregistrujte se na Daňovém portálu

  1. Nejdříve bude potřeba získat autentizační údaje, nutné pro přihlášení do EET sekce finanční správy. To lze učinit jak online přímo na zmíněném Daňovém portálu, případně o jejich přidělení zažádat na finančním úřadě osobně. Byť se může zdát, že první možnost je rychlejší, na úřadě dostanete obálku s autentizačními údaji ihned, kdežto při zažádání online můžete několik dní čekat, než vám budou doručeny do datové schránky.
  2. Jakmile budete údaje mít, přihlaste se s nimi do EET sekce Daňového portálu.
  3. Následně budete muset zadat údaje o vaší provozovně, případně o vícero provozovnách (v případě, že nemáte kamennou provozovnu, můžete jako možnost zaškrtnout provozovnu mobilní). Každé z nich bude přiděleno zvláštní číslo.
  4. V dalším kroku zažádáte o přidělení certifikátu, který bude potřebný k vaší identifikaci při každé tržbě.
  5. Certifikát pak nahrajete do vašeho pokladního zařízení. Pakliže zatím žádné nemáte, pokračujte ve čtení.

Jak na výběr pokladny?

To záleží především na tom, jak často od svých zákazníků přijímáte platby. I jako malý živnostník můžete mít denně desítky zákazníků, a v takovém případě se vám stane fyzická pokladna nedocenitelnou pomocí. Nemusíte ale hned kupovat velkou kasu – více než dostačující pro vás může být přenosná dotyková pokladna, nejlépe se zabudovanou tiskárnou, s níž byste měli své tržby pohodlně pokrýt. Cena takového zařízení se pohybuje mezi 5 až 10 000 Kč, a při jeho nákupu můžete uplatnit jednorázovou slevu ve výši 5000 korun.

Při malém počtu zakázek ale nebudete potřebovat ani fyzickou pokladnu – Leeto a další podobné aplikace pro EET můžete klidně nahrát do svého mobilu či počítače a své tržby takto levně evidovat bez nutnosti nákupu dalších zařízení. I tehdy ale doporučujeme mít tiskárnu či tiskárničku účtenek, pokud to budou vaši zákazníci vyžadovat (jinak se ale lze i dohodnout na zasílání účtenek emailem či SMS).

Zvláštní případ je pak takzvaný offline režim, o němž je pojednáno zde.

Otázka EET je pro spoustu lidí stále poněkud kontroverzní. Jak se k celé záležitosti stavíte vy? Nechte svůj názor zaznít v komentářích!

Podobné články...