Dotace na fotovoltaiku pomáhá domácnostem i podnikatelům

Fotovoltaická elektrárna vám pomůže ušetřit velké peníze za provoz domácnosti i podnikání. Na její pořízení navíc můžete získat dataci.

Energie získávaná z obnovitelných zdrojů je čím dál oblíbenější. Nejenže domácnosti ušetří spoustu peněz, ale také pomůže životnímu prostředí. Tuto snahu se rozhodla podpořit i vláda, která už několik let poskytuje dotace na fotovoltaiku.

Podnikatelé to mají těžší

Dotace na fotovoltaické elektrárny jsou dostupné nejen pro jednotlivce, ale také podnikatele. Pro každé ale platí odlišná pravidla. Obecně ale můžeme říct, že tento rok mohou požádat o dotaci pouze podnikatelé s fotovoltaickou elektrárnou s vysokým výkonem. Hranice pro získání dotace je totiž stanovena na dva miliony korun.

Co to v znamená v řeči čísel? To, že ke splnění minimální hranice budete potřebovat baterii s výkonem minimálně 180 až 200 kW, případně fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 100 kW a s baterií o podobné kapacitě. Dotace navíc není omezena jen minimální částkou, ale i maximální částkou. Stát vám totiž nepřispěje víc než 50 milionů korun.

TIP: Tepelná čerpadla pro firmy spolehlivě sníží náklady na energie

Domácnosti mohou získat pěkný příspěvek

Pro domácnosti jsou podmínky mnohem nižší. Nepotřebujete tedy kupovat velice výkonné fotovoltaické elektrárny. V rámci programu Nová zelená úsporám fotovoltaika můžete získat příspěvek 35 až 150 tisíc korun. Dále je možné získat příspěvek v hodnotě 50 tisíc korun na termické systémy a kotlíkovou dotaci v hodnotě 20 tisíc korun.

O dotaci nebudou ochuzeni ani stavitelé nových domů. Tedy pokud budete stavět takový dům, který bude vyhovovat standardům velmi nízké energetické náročnosti. A nejlepší na tom je, že tato dotace není omezena maximální částkou. Za svou snahu postavit energeticky šetrný dům tak můžete získat velice pěkný příspěvek do rodinné peněženky.

Podobné články...