Ukončení podnikání – co dělat s firmou a živnostenským oprávněním?

Rozjeli jste své podnikání, ale úspěch se nedostavil? Potom máte několik možných cest, kterými se můžete dále vydat. Pokud už ztrácíte nápady a zajímá vás, jaké cesty to jsou, potom se jedná o tyto:

  • Snaha o vytrvání
  • Změna oboru podnikání
  • Ukončení podnikání

Pokud pro vás první dvě cesty nepřicházejí v úvahu, tak nezbývá nic jiného než je krok, spojený s tím, že zvolíte ukončení podnikání. Pokud vás zajímal jenom úspěch a nyní nevíte, jak na to, podívejte se společně s námi na naše rady. Poradíme jak živnostníkům, tak pochopitelně také majitelům společností s ručením omezením.

Živnostníci

Ukončení podnikání je celkem snadné

Pokud vlastníte jenom živnostenské oprávnění a podnikáte tedy jako klasická soukromá osoba, je pro vás postup ukončení podnikání celkem jednoduchý. Není nutné bát se čehokoliv složitého, jelikož jenom zajdete na příslušný živnostenský úřad, kde vám bylo oprávnění vydáno. Zde následně sdělíte svůj požadavek, který se týká toho, že budete chtít skončit. Pochopitelně vyplníte příslušný formulář a následně už dojde k tomu, že bude vaše živnost pozastavena. Samozřejmě o tom budete vyrozuměni i oficiální cestou. Na co je ale dobré nezapomínat, to je termín ukončení vašeho podnikání. I když to bude třeba v prvních lednových dnech, je nutné myslet na to, že budete muset i za těch pár dní následně podávat daňové přiznání. To je dobré nezapomínat, jelikož se tím vyvarujete určitých sankcí a problémů.

Co s ukončením podnikání dále přímo souvisí, to je pověření toho, zda danou informaci budou mít i další potřebné instituce, kde se doporučujeme také raději osobně odhlásit. Máme na mysli tři hlavní, kam se řadí:

  • Vaše zdravotní pojišťovna
  • Sociální odbor
  • Finanční úřad

Využít můžete i pozastavení živnostenského oprávnění

Pokud jste živnostníkem, je rozhodně naší další nemalou povinností zmínit i to, že ukončení podnikání nemusí být spojeno nutně jenom se zrušením živnostenského oprávnění. Je dobré upozornit i na druhou cestu. Je spojena s tím, že máte možnost své živnostenské oprávnění jenom pozastavit. A co to pro vás znamená? Jde jenom o přerušení podnikání. Velkou výhodou je to, že dané přerušení může být v podstatě na libovolně dlouhou dobu. Stejně tak vás zaručeně potěší i to, že za to nic neplatíte. A to ani v případě, kdy dojde k samotnému přerušení, tak i ve chvíli, kdy se rozhodnete si živnostenské oprávnění obnovit a znovu začnete. To je navíc mnohem jednodušší, než pokud byste se rozhodli oficiálně skončit a poté začít naplno znova.

Společnosti s ručením omezením

U firem je ukončení podnikání poměrně složité

U firem je ukončení podnikání poměrně složité

U právnických osob je nutná likvidace firmy

Právnické osoby, především potom společnosti s ručením omezením to mají podstatně složitější. Zde nejde jenom tak přijít na úřad a říci, že končíte. Jediný a správný postup, který souvisí s ukončením podnikání je takzvaná likvidace firmy. Pokud se podíváme na časovou náročnost, tak to určitě není nic jednoduchého. Stejně tak to není nic jednoduchého ani z administrativního hlediska. Cílem je v tomto případě zaručit, aby firma, která skončí, neměla případné závazky, nebo dluhy. Proto je tento postup zákonem vyžadován. Podnikatel, který už nemá energii na danou byrokracii, může využít služeb různých specializovaných firem. Ty zajistí, že bude likvidace firmy provedena rychle a jednoduše. Nutno ale počítat s tím, že to pochopitelně není zadarmo. Na druhou stranu platba za danou službu rozhodně není špatnou volbou, jelikož lidé bez zkušeností ne vždy zvládnou likvidaci firmy tak dobře a tak elegantně, jako ten subjekt, který v tom takzvaně umí velmi dobře chodit.

Jsou i alternativy

Likvidace firmy nemusí být vždy jediná cesta, jak ukončit podnikání, pokud vlastníte společnost s ručením omezením. Jednou z možností je to, že si firmu necháte. Zde ale pamatujte na povinnost plynoucí z toho, že každý rok budete muset odevzdávat daňové přiznání a účetní uzávěrku. Na druhou stranu se vám bude připravená firma v budoucnu celkem hodit. Pokud máte levnou účetní, nebo danou administrativu zvládnete sami, je to celkem zajímavá možnost pro každého. Zvláště proto, že s existencí firmy nebudete mít po dobu jejího života žádné další výdaje navíc, a vždy platilo a platí, že firma s historií bude mnohem více ceněná, než ta, kterou si založíte, nebo koupíte se stářím pár týdnů.

Dále je možností i to, že ji prodáte. Jelikož je firma nevýdělečná, je jednou z ideálních možností oslovit ty, kteří prodávají ready made společnosti. Tedy takové subjekty, které se zabývají přímým prodejem hotových firem. Právě dané subjekty mohou takovou firmu odkoupit a následně ji prodají, jako firmu s historií. V takovém případě ale může rozhodovat jak stáří firmy, tak třeba její dosavadní obrat, nebo i to, zda je plátcem DPH. Jakou firmu pochopitelně neprodáte, to je ta, která má dluhy nebo jiné závazky. Druhou možností prodeje je nabídnout ji tomu, kdo plánujete založení s. r. o. Sice na tom můžete tratit, ale kupující firmu pořídí levně a vy se vyhnete peripetiím a problémům, se kterými souvisí likvidace firmy.

Podobné články...