3 právní rady před založením společnosti s ručením omezeným

právní radyZačít podnikat v dnešní době není vůbec jistým byznysem. Spočítejte si tu spoustu hodin, kterou strávíte nad studiem zákoníků a článků o podnikání, poté všechen čas, peníze a především úsilí, které budete nuceni vložit do začátků a dále všechna rizika toho, zdali to vyjde či ne. Ani v takovém případě ještě nemáte zdaleka vyhráno, pro ten správný chod firmy po vás bude vyžadováno veškeré úsilí ještě po pěknou řádku let. V tomto článku se vám pokusíme poradit ohledně založení jistého druhu podnikání, konkrétně založení firmy s.r.o.

1) Co je potřeba vědět/mít k založení

Připomeňme si, jaké jsou základní parametry firmy s ručením omezeným. Nejméně osob, potřebných k založení je jedna osoba – ať už fyzická nebo podnikatel, a to český občan nebo klidně i cizinec. Maximální množství společníků je padesát. Nejnižší výše počátečního kapitálu je 200 tisíc korun, následuje ještě nejmenší vklad peněz, který musí být alespoň 20 tisíc korun – největší hranice vkladu není omezena. Nutností je v následné volbě jména firmy použít její označení jako s.r.o. nebo spol. s.r.o. Podmínkou pro založení takovéto společnosti je podpis společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny – tímto okamžikem ovšem ještě firma nevzniká, jde pouze o její založení – za vznik firmy se považuje až zápis do obchodního rejstříku.

2) Jaký je rozdíl mezi společenskou smlouvou a zakladatelskou jistinou?

Společenská smlouva je jedním ze dvou dokumentů, kterým je možné založit společnost s.r.o. Tento typ smlouvy je používán v případě, kdy je společnost zakládána dvěma až padesáti lidmi, kteří se všichni musí sejít k úkonu podepsání, aby mohla být společnost dle právních norem založena. Druhým dokumentem je v tomto případě Zakladatelská listina, která opravňuje k založení společnosti s ručením omezeným pouze jedním člověkem. Každý z těchto dokumentů musí být notářským zápisem, aby nabyl svého účelu – je tedy třeba si pro založení společnosti domluvit schůzku s notářem. Oba typy dokumentů musí obsahovat základní informace o zakládané firmě, její sídlo, případně její základní organizaci a také základní informace o vlastnících a jejich počátečních vkladech.

3) Proč si pořídit k podnikání právního zástupce a jak ho vybrat

V tomto případě můžeme služeb právního zástupce jen a pouze doporučit. V ideálním případě se s právníkem či advokátem poraďte ještě před tím, než učiníte jakékoliv kroky k založení společnosti – řekne vám, na co si dát pozor a navíc vám může sepsat veškeré nutné dokumenty, kdy budete mít jistotu, že jsou tím správným způsobem právně ošetřeny. Mít totiž k dispozici skutečně kvalitní smlouvy, a to jak ve vztazích ke svým zaměstnancům, tak ve vztazích ke svým obchodním partnerům, je doslova k nezaplacení – nikdy totiž nevíte, kdy se váš obchodní partner rozhodne, že vám nechce zaplatit za vaše zboží či služby a pokud najde jakoukoliv skulinku ve vaší smlouvě, nakonec snad ani nebude muset. Jako bonus můžete při zakládání společnosti brát to, že vás váš právní zástupce může zastupovat v jakémkoliv jednání s příslušnými úřady, orgány, atd.

Jak si vybrat toho pravého zástupce?

První věcí ve výběru je rozhodně oblast práva, kterou se daný advokát zabývá – v ideálním případě ošetření veškerých oblastí, které můžete při podnikání potřebovat, především samozřejmě právo obchodní. Dalším kritériem jsou finanční možnosti vaše a finanční nároky vašeho potencionálního právního zástupce. Pokud v tomto bodě dojde k výrazné neshodě, je třeba poohlédnout se jinde. Posledním bodem jsou také možnosti komunikace, které daný advokát nabízí – přece jen není nutno, abyste s každým malým problémem navštěvovali jeho kancelář, na to je váš čas příliš cenný.

 

Podobné články...